22 Ocak 2022 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Hıfzıssıhha Kurulu’ndan yeni önlemler
Kırklareli # 12 Ocak 2022 Çarşamba 06:49

Çınar TÜRKMEN

Kırklareli İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, Vali Osman Bilgin başkanlığında toplandı.

Kurul, koronavirüs salgınına karşı sınır kapılarında 10 Ocak’tan itibaren alınacak önlemlere ilişkin bazı kararlar aldı.

Buna göre Botsvana, Güney Afrika Cumhuriyeti, Mozambik, Namibya ve Zimbabve, Brezilya, Nepal, Sri Lanka, Bangladeş, Hindistan ve Pakistan'dan ülkemize gelen veya son 14 günde bu ülkelerde bulunduğu anlaşılan kişilerden ülkemize girişten azami 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test sonucu talep edilecek.

Dünya Sağlık Örgütü veya ülkemizce acil kullanım onayı verilmiş aşılardan en az iki doz yaptırdıklarını ve son dozdan en az 14 gün geçtiğini belgeleyenler karantina uygulamasından muaf tutulacak. Belgeleyemeyenler ikametgahlarında veya beyan edecekleri adreslerde 7 gün süreyle karantinaya alınacak.

Test sonuçlarının pozitif çıkanlar 7 gün boyunca izolasyona alınacak, 7. günün sonunda semptomsuz veya hafif semptomlu olup son 24 saat içinde antipiretik almaksızın ateşi olmayan kişilerin izolasyonu sonlandırılacak, izolasyonun erken sonlandırılması için 5. gün PCR testi yapılabilecek, test sonucunun negatif çıkması durumunda izolasyon sonlandırılacak.

İran ve Mısır'dan gelen kişilerden girişten azami 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu, Dünya Sağlık Örgütü veya ülkemizce acil kullanım onayı verilmiş aşılardan en az iki doz yaptırdıklarını ve son dozdan en az 14 gün geçtiğini gösterir aşı kartı talep edilecek.

Diğer ülkelerden gelenlerden tüm sınır kapılarımızdan ülkeye girişlerde; Dünya Sağlık Örgütü veya ülkemizce acil kullanım onayı verilmiş aşılardan en az iki doz yaptırdıklarını ve son dozdan en az 14 gün geçtiğini veya ilk PCR pozitif test sonucunun 28. gününden başlamak üzere son 6 ay içinde hastalığı geçirdiğine dair ilgili ülke resmi otoritelerince düzenlenen belgeyi ibraz edenlerden ayrıca negatif sonuçlu PCR/hızlı antijen testi raporu ibrazı talep edilmeyecek ve bu kişiler için karantina tedbiri uygulanmayacak.

EVLERİNDE İZOLASYONA ALINACAKLAR

Sağlık Bakanlığı tarafından tüm sınır kapılarından ülkeye giriş yapacak kişilerin, varış noktalarında örnekleme (sampling) temelinde PCR testine tabi tutulabilmelerine, bu kapsamda gelen kişilerin test örnekleri alındıktan sonra nihai varış yerlerine gitmelerine izin verilmesine, test sonuçlarının pozitif çıkması durumunda Sağlık Bakanlığı COVID-19 rehberi doğrultusunda izolasyon ve tedavilerinin yapılmasına karar verildi.

Sınır kapılarından ülkeye giriş yapacak vatandaşlar Dünya Sağlık Örgütü veya ülkemizce acil kullanım onayı verilmiş aşılardan en az iki doz aşı yaptırdıklarını ve son dozdan en az 14 gün geçtiğini veya ilk PCR pozitif test sonucunun 28. gününden başlamak üzere son 6 ay içinde hastalığı geçirdiğini belgeleyenlerin, girişten azami 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporunu ya da girişten azami 48 saat önce yapılmış negatif hızlı antijen test sonucunu ibraz edenlerin ülkeye girişlerine izin verilecek.

Belge ya da test sonuçlarını ibraz edemeyen Türk vatandaşlarının, sınır kapılarında PCR testi uyguladıktan sonra ikametlerine gitmelerine izin verilecek ancak test sonucu pozitif çıkanların ikametlerinde izolasyona alınmaları sağlanacak.

 

Bu haber 1403 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter