23 Ocak 2022 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
14 gün karantinaya alınacaklar!
İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, koronavirüs (Covid19) salgınından toplum sağlığını hastalığın yayılmasını engellemek amacıyla sınır kapılarında uygulanacak önlemleri belirledi.
Kırklareli # 30 Kasım 2021 Salı 06:59

Çınar TÜRKMEN

Kırklareli İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, koronavirüsün yeni varyantına karşı bazı tedbirler aldı.

Nu varyantı sebebiyle, Botsvana, Güney Afrika Cumhuriyeti, Mozambik, Namibya ve Zimbabve'den Türkiye'ye seyahat edilmesine izin verilmeyeceğinin açıklanmasının ardından İl Hıfzıssıhha Kurulu Vali Osman Bilgin başkanlığında toplandı.

Kurul, koronavirüs (Covid19) salgınından toplum sağlığını hastalığın yayılmasını engellemek amacıyla sınır kapılarında uygulanacak önlemleri belirledi.

14 GÜN KARANTİNAYA ALINACAKLAR

Buna göre, 27 Kasım Cumartesi gününden geçerli olacak şekilde Botsvana, Güney Afrika Cumhuriyeti, Mozambik, Namibya ve Zimbabve’den ülkemize tüm kara, hava, deniz ve demiryolu sınır kapıları yoluyla doğrudan seyahat edilmesine izin verilmeyecek, son 14 günde bu ülkelerde bulunduğu anlaşılan kişilerden ülkeye girişten azami 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu ibrazı talep edilecek, bu kişiler, aşılı olma ya da son 180 günde hastalığı geçirme durumuna bakılmaksızın ücretlerini kendileri karşılamak kaydıyla Valiliklerce uygun görülen alanda 14 gün süreyle karantinaya alınacaklar.

Karantinaya alınan kişilere 10. günün sonunda yaptırılacak PCR testinde negatif sonuç alınmasıyla karantina sonlandırılabilecek.

PCR test sonucunun pozitif çıkması halinde bu kişiler izolasyona alınacak ve 14. gününün sonunda yapılacak PCR test sonucunun negatif çıkması durumunda izolasyon tedbiri sonlandırılacak.

Diğer tedbirler Botsvana, Güney Afrika Cumhuriyeti, Mozambik, Namibya ve Zimbabve dışındaki ülkeler için aynı şekilde uygulanmaya devam edilecek.

 

 

 

Bu haber 1072 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter