01 Aralık 2021 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Kepirlilerin gurur günü!
Kepirtepeliler Eğitim Vakfı tarafından Özbek İş Hanı’nda satın alınarak yeniden düzenlenen binanın açılışı gerçekleştirildi. Kepirtepeliler Eğitim Vakfı Başkanı Selahaddin Gül; “Burada çocuklarımıza gençlerimize öncülük edeceğiz” dedi.
Lüleburgaz # 25 Ekim 2021 Pazartesi 06:39

Çınar TÜRKMEN

1996 yılında kurulan Kepirtepeliler Eğitim Vakfı, Kepirtepe mezunlarının imece usulü birikimleri ile Lüleburgaz’da Özbek İşhanı’nda bulunan KEV binasını satın aldı.

Kepirtepeliler Eğitim Vakfı’nın satın alınarak yeniden düzenlenen binası için 23 Ekim Cumartesi günü Özbek İş Hanı’nda açılış töreni düzenlendi.

Törene Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli, Vize Belediye Başkanı Ercan Özalp, KEV Başkanı Selahaddin Gül, Kepirtepe’nin önceki dönem mezunları ve davetliler katıldı.

Kepirtepeliler Eğitim Vakfı Başkanı Selahaddin Gül; “Bundan sonra daha büyük, vakfa uygun eğitim sistemine uygun hizmetler yapmak için çalışacağız. Öncelikle Kepirtepe Anadolu Lisesi’ne yardımcı olacağız, çocuklarımıza gençlerimize öncülük edeceğiz. Kepirtepe’deki öğrencilerimize burs veriyoruz, bunu devam ettireceğiz. Tüm Kepirtepe camiasına hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Öte yandan KEV Başkanı Gül, vakfın yeni binasının alınmasında büyük katkıları olan kuruculardan İdris Erdem, Şeref Dinçer, İsmail Yurdatapan, Veli Şenkarabacak ve Sedat Tonguz’a teşekkür etti.

Gül ayrıca, okulun 1974 mezunlarına ayrı bir parantez açarak, vakıf yerinin alınmasında 1974 mezunlarının en büyük desteği verdiğini, 1974 mezunlarının arasında en büyük desteği veren kişinin de Coşkun İnal ve ailesi olduğunu söyledi.

“KEPİRTEPE’Yİ HAK ETTİĞİ NOKTAYA GETİRMELİYİZ”

Açılışta konuşan Belediye Başkanı Murat Gerenli de, Kepirtepe’nin ruhuna uygun bir yerleşke haline getirilmesi istediklerini belirtti.

Gerenli; “Benim karakterimi, kişiliğimi şekillendiren insanlarla bir aradayım. Kepirtepe ruhunu çok çok iyi biliyorum. Aydınlanma devriminin devamı muhakkak gerekiyor. Köy enstitüleri ruhu bu şekilde muhakkak yaşamalı. Bugün biat eden, ezberleyen bir eğitim sistemi ile yetişen çocuklarımızı, özgür düşünen ve fikirler üretebilen gençler olarak yetiştirmek hepimizin boynunun borcu. Yoksa gittiğimiz nokta son derece karanlık. Lüleburgaz’ın tarihinde çok önemli bir dönüm noktası Kepirtepe. Lüleburgaz’ın ve Trakya’nın en önemli değişimini Kepirtepe yaşattı. Kepirtepe’yi muhakkak yaşatmalıyız. Bizler de belediye olarak Kepirtepe ruhunu akademilerimizde yaşatıyoruz ve gelecek kuşaklara aktaracağız. Ama arada bir boşluk kaldı, Kepirtepe. Anadolu lisesi devam ediyor ama Kepirtepe’yi hak ettiği noktaya getirmeliyiz. Sonuna kadar bu işin arkasında duracağız. Üniversite ile olmazsa sizlerle, umarım önümüzde her şey çok güzel olacak. Geliyor bence gelmekte olan, o günlerde çok daha güzel şeyler olacak. Öncelikle eski binayı yaşatarak, ruhu olan bir yer haline getireceğiz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından vakfın yeni binasının açılış kurdelesi kesildi.

Vakfın yeni binasında, 2020 yılında hayatını kaybeden Nedim Menekşe’nin adının verildiği toplantı salonu ve 2019 yılında hayatını kaybeden 1943 Kepirtepe Köy Enstitüsü mezunu Halil İbrahim Tunalı’nın Kepirtepe ile ilgili anılarının ve kitaplarının yer aldığı kitaplık yer alıyor.

Ayrıca Kepirtepe’nin kurulduğu yıllarda kullanılan tuğlalardan bazılarının da binanın bir bölümünde kullanılması dikkat çekti.

Törene Kepirtepe’nin kıdemli mezunlarından 1952 mezunu Hasan Komanlı ve 1949 çıkışlı Feyzullah Aktan da birlikte katıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber 2748 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter