01 Aralık 2021 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Gençlik merkezinde kurs yağmuru!
Lüleburgaz Sokullu Mehmet Paşa Gençlik Merkezi’nde yeni kurs döneminde her yaşa hitap eden 20’den fazla kurs yer alıyor. Bu dönemde merkezde açılan en dikkat çekici kurslardan bazıları ‘Floor Curling’, ‘Okçuluk’, ‘Akıl ve Zeka Oyunları’, ‘Robotik’ ve ‘Yazılım’ kursları.
Lüleburgaz # 25 Ekim 2021 Pazartesi 06:37

Barış ÖĞRETMENOĞLU

Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Lüleburgaz Sokullu Mehmet Paşa Gençlik Merkezi’nde yeni kurs dönemi başladı.

Merkezde satranç, resim, müzik aletleri, okçuluk, akıl ve zekâ oyunları gibi birbirinden farklı dallarda çok sayıda kurs düzenleniyor.

BESYO, Polis Meslek Yüksek Okulları, Bekçilik, Milli Savunma Üniversitesi, Zabıta sınavlarına hazırlık gibi kursların da yer aldığı merkezde salgın tedbirleri nedeniyle kurs katılımcıları sınırlı tutuluyor.

Lüleburgaz Sokullu Mehmet Paşa Gençlik Merkezi Müdürü Aslı Özçelik; “Kurslarımız kişisel gelişim ve sosyalleşme için birebir. Tüm gençleri sadece kurslara değil ziyarete de bekliyoruz” dedi.

“YÜZME KURSLARI İÇİN KAYITLAR İLKBAHARDA”

Lüleburgaz Sokullu Mehmet Paşa Gençlik Merkezi’nin Gençlik Lideri Refia Nur Yoldaş ise kurslar hakkında Görünüm okuyucularına bilgiler verdi.

Yoldaş; “Tamamı ücretsiz olan kurslarımızda başvurulara göre yaş ile sınıflar belirleniyor. Kurslar en az 12 kişi sınırlı tutulmaya çalışılıyor. En çok satranç, resim ve müzik aletleri, okçuluk ve akıl ve zekâ oyunları kurslarına yüksek rağbet var. Kodlama kursumuzda 9 - 12 yaş için başlangıç seviyesinde basit kodlama ve scratch eğitimi veriyoruz. ‘Kodadı: 2023’ olan Gençlik ve Spor Bakanlığı projesi ile öğrenciler destekleniyor. Lise ve üniversite dönemi öğrencileri için ise ileri düzeyde kapsamlı kodlama dersleri veriliyor. Geçtiğimiz yaz açtığımız yüzme kursu o kadar ilgi gördü ki sonbaharda olmamıza rağmen yüzme kursları şimdiden sorulmaya başlandı. İlkbaharda yüzme kursları için kayıtlar başlayacak” dedi.

OKÇULUĞA İLGİ ARTTI

Yoldaş devamında; “Özellikle okçuluk kursu için büyük rağbet var. 11 yaş ile 29 yaş arası herkes okçuluk kursu alabiliyor. Yeni açtığımız akıl ve zekâ oyunları kurslarına da fazlaca ilgi var. İlkokul, ortaokul ve lise seviyesindeki öğrencilere veriliyor. Üniversiteye hazırlık kursumuzu haftada 3 gün yapıyoruz. Yoğun bir katılım oluyor. Yeni olarak ‘Floor Curling’ kursumuz var. Merak uyandıran bir kurs. İşaret dili kursunun tekrar açılması gündemde. Oyuncak yapımı kursunda oyuncakları gönüllülükle yapıp durumu iyi olmayan okullara gönderdiler kursiyerlerimiz. Daha çok gençler ve veliler katılım gösterdi. BESYO, Polis Meslek Yüksek Okulları, bekçilik, Milli Savunma Üniversitesi, Zabıta sınavlarına hazırlık için kurslarımız bulunuyor. Parkurlarımız var. Tüm ekipmanlar uygun ve profesyonel. Yüksek katılım var. Polis Meslek Lisesi için gelen 60 kursiyer başarılı oldu. Eğitim çalışması ve okullara hazırlık için yeterliliği veriyoruz” ifadelerini kullandı.

TİYATRO KURSU

Tiyatro kursunun lise grubu için aktif olarak verilmeye devam ettiğini belirten Yolda, yakında üniversiteliler için de açılmasının planlandığını kaydetti.

Yoldaş; “Ortaokul ve lise grupları için oryantiring, doğa yürüyüşleri ve trekking üzerine doğa kurslarımız var. Satranç kursu ilkokulda 7 yaş ile başlıyor. İlkokul için daha çok yönelim var. Orta okul için de sınıflar açılıyor. Diksiyon kursumuz özellikle 8 yaş ve ilkokul için. Gitar, keman, ritim çalgılar, piyano, bağlama üzerine verilen müzik kurslarında 12 - 29 yaş arası gençlere birebir olarak veya 4 kişilik gruplar halinde kurs veriliyor. İnovasyon atölyesi ile kodlama ve programlama ile gençler kendi oyunlarını yapıyor. Teknolojiyi daha verimli kullanıyor. Çevre ve doğaya duyarlı teknoloji yapmaları ve ülkemizde yapılacak buluşlara imza atmaları için güzel fırsatlar sağlıyor. Ayrıca Gençlik Merkezi olarak Acil Durum ve Afet Timi, Sevgi ve Merhamet Timi, Çevre Timi, Sıfır Atık Timi ve Eğitim Timi gibi timlerimiz bulunuyor. Geçtiğimiz yaz Ege ve Akdeniz bölgesinde çıkan yangınlarda afet bölgesi için toplanan eşyalar Sevgi ve Merhamet Timi tarafından toplandı” diye konuştu.

MERKEZİN KEDİSİ ‘PANDA’ KÖPEĞİ ‘HURMA’

Öte yandan, Lüleburgaz’da barınaktaki hayvanların sahiplendirmesi de buradan yapılabiliyor.

Gençlik lideri Yoldaş; “Gençlik merkezimizde ‘Panda’ isminde kedimiz ve Demirköy’de kötü bir haldeyken bulduğumuz, ‘Hurma’ adında köpeğimiz yer alıyor. Sıfır Atık Timi, atık pil toplamada ve Mavi kapak toplama projesinde yer alıyor. Engelliler için toplanan Mavi kapak projesi hala devam ediyor” dedi.

HENTBOL TAKIMI 2. LİG’DE

Sokullu Mehmet Paşa Gençlik Merkezi’nin kadın hentbol takımı da 2. Lig’de yer alması dolayısıyla ayrı bir gurur kaynağı.

Beden Eğitimi ve Hentbol Antrenörü Adnan Tayfun; “Hentbolda kadınlarda LÜGEM Spor Kulübü’nü kurduk. 2.ligde yer aldılar. 6 ayda amatör ligden 2. Lig’e geçerek lig atladılar. Çok başarılı gençler. Ortaokul ve lise öğrencileri katılıyor hentbol kursumuza. Amacımız hentbol milli takımına ve diğer büyük takımlara sporcu yetiştirmek” şeklinde konuştu.

“KADININ EL EMEĞİNİ MADDİYATA DÖNDÜRMEK HEDEFİMİZ”

Lüleburgaz Kaymakamı Salih Yüce’nin eşi Mina Yüce de merkezde kurs verenler arasında yer alıyor.

El yapımı örgü çanta kursu veren Yüce; “Lüleburgaz’da geçen yıl el yapımı örgü çanta kursunu vermeye başladım. Kursumuz büyük bir hızla devam ediyor. Haftada 2 gün gençlik merkezinde, 2 gün de Halk Eğitim Merkezi’nde kurs veriyorum. Amacım çevredeki kadınların sosyalleşmesine imkan sağlamak ve el becerilerini arttırmaya yönelik bir kurs vermek. 1 yılda 30 öğrenci ile yıl sonuna kadar 500 çanta üretebiliyoruz. Kadının el emeğini maddiyata döndürmek hedefimiz.  El sanatları alanında uzmanım ve 5 yıldır bu kursun eğitmenliğini yapıyorum” diye konuştu.

Bu haber 2502 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter