01 Aralık 2021 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
“Kanun eksik çıktı”
Edirne # 25 Ekim 2021 Pazartesi 06:30

Çınar TÜRKMEN

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, TBMM’de kabul edilen Kooperatifler Kanunu’nun 10’uncu maddesi üzerine yaptığı konuşmada olumlu düzenlemeler olmasına rağmen yıllardır beklenen kanunun eksik çıktığını, sorunları çözmeyeceğini belirtti.  

Doç. Dr. Gaytancıoğlu; “Şimdi, burada, güzel, çok madde var, şeffaflık getiriyorsunuz. Kooperatife ortak olanlar merkez birliğine ortak olacaklar, bölge birliklerine ortak olacaklar, kamu yararından dolayı destek alacaklar ama dediğim gibi ‘Bir yaşam biçimi olan kooperatiflerin desteklenmesine yönelik içinde bir madde yok.’ Yani, vatandaş neden kooperatife ortak olsun, neden kooperatifle çalışsın? Bunların cevabı yok, bir ayrıcalık tanınmıyor” dedi.

“BİRLİKLER DESTEKLENMİYOR”

Kanunda birliklere destek olmadığını öne süren Gaytancıoğlu; “Trakyabirlik var, Marmarabirlik var, TARİŞ var, Çukobirlik var, Fiskobirlik var, Tiftikbirlik var, Gülbirlik var, Güneydoğu Birlik var, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri var, Köy Kalkınma Kooperatifleri var ama burada hiçbir tanesi yok, bunlara hiçbir ayrıcalık tanınmıyor. Bunlar ortaklarından, çıkarları olan kişilerden genelde üreticilerden ürün satın alıyorlar, kendi aralarında bu ürünü başka ürünlere dönüştürüyorlar; örneğin, domates alıyorlar salça yapacaklar. Bunu destekleyelim ortak içi alışveriş bu. Ortaklarından ayçiçeği satın alacaklar, bunu ham yağ hâline getirecekler, rafine yağ hâline getirecekler, satacaklar. Bundan vergi almayalım, destekleyelim. Ben sizin yerinizde olsam 40 bin ortaklı Trakyabirlik'i, 100 bin ortaklı Çukobirlik'i desteklerim. Piyasadaki istikrarı kooperatifler sağlar” diye konuştu.

 “KOOPERATİFLERİN LEHİNE OLAN DÜZENLEMELERİ TASLAKTAN ÇIKARDINIZ”

Gaytancıoğlu devamında; “Düşünün, birdenbire piyasaya bir sürü ürün geliyor, eğer bu kooperatif faaliyet gösterecekse şirketlerden daha avantajlı bir kredi finansmanına sahip olsa fena mı olur? Birdenbire 150-200 bin ton ürün gelecek aynı günde, aynı haftada; bu kooperatiflere ayrıcalık tanısanız fena mı olur?  Yine, on binlerce ortağı olan, yüz binlerce ortağı olan Tarım Kredi Kooperatiflerinin çiftçilerini hiç mi görmüyorsunuz, ne kadar zor durumda olduklarını hiç mi görmüyorsunuz?”  ifadelerini kullandı.

 

Bu haber 393 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter