01 Aralık 2021 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Molozda da 'dönüşüm' başladı!
Lüleburgaz Belediyesi’nin İnşaat Yıkıntı Atıkları Geri Kazanım Tesisi’nin açılış töreni gerçekleştirildi. Belediyenin şantiyesinde kurulan ve büyük kayaları kırıp ufalamaya yarayan makine sayesinde hafriyat atıklarından elde edilecek malzeme yol ve altyapıda kullanılacak. Belediye başkanı Gerenli, son bir ayda 35 bin ton inşaat, yıkıntı atığını ve ömrünü tamamlamış bordür ve kilit park taşını geri dönüştürerek yaklaşık 500 bin TL tasarruf sağladıklarını dile getirdi. Kısa bir süre önce yıkılan Lüleburgaz İlçe Halk Kütüphanesi’nin yıkıntıları da bu şekilde geri dönüşüme kazandırıldı.
Lüleburgaz # 23 Ekim 2021 Cumartesi 06:58

Çınar TÜRKMEN

Lüleburgaz Belediyesi’nin İnşaat Yıkıntı Atıkları Geri Kazanım Tesisi’nin açılışı gerçekleştirildi.

Tesisin açılışı dolayısıyla Güneş Mahallesi’nde belediye şantiyesinde düzenlenen törene Lüleburgaz Kaymakamı Salih Yüce, Belediye Başkanı Murat Gerenli, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ersoy Canbek, belediye daire müdürleri, muhtarlar ve belediye meclisi üyeleri katıldı.

Törende konuşan belediye başkanı Murat Gerenli, hem bölge hem de ülke açısından en önemli sorunlardan bir tanesinin inşaat ve yıkıntı atıkları olduğunu belirtti.

Gerenli; “Öncelikle inşaatlarımızı, tesislerimizi, yollarımızı yapabilmek için taş ocakları, kum ocakları açarak buralardan ham madde alıyoruz, ekonomik ömrünü tamamlamış binaları yıktıktan sonra da doğada vahşi bir şekilde depoluyoruz. Bu şekilde doğal hayata zarar veriyoruz. Ama bu tesis sayesinde inşaat ve yıkıntı atıkları artık geri dönüştüreceğiz. Yaklaşık 1 aydır deneme çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

YOL VE ALTYAPIDA DOLGU MALZEMESİ OLARAK KULLANILIYOR

Hafriyat Toprağı, İnşaat ve Yıkıntı Atıkları Kontrolü Yönetmeliği kapsamında riskli yapıların, kullanım ömrünü tamamlamış binaların, metruk yapıların yıkımı esnasında yerinde demir, alüminyum, tahta gibi malzemeleri ayrıştırıp kalan malzemeyi tesiste bulunan depolama alanına getirdiklerini belirten Gerenli; “Malzemeyi bu alandan iş makinesi aracılığı ile konkasörün haznesine yüklüyoruz, işlem gördükten sonra 0 ile 15 santimetre aralığında istediğimiz ebatlarda dolgu malzemesi olarak kamyonlara yüklüyor ve depoluyoruz. Bu malzemeyi yeni açılan yollarda temel malzemesi olarak, su kanalizasyon müdürlüğü ekiplerimizin altyapı çalışmalarında da dolgu malzemesi olarak kullanıyoruz” ifadelerini kullandı.

YIKILAN KÜTÜPHANE ‘GERİ DÖNÜŞTÜRÜLDÜ’

Tesisteki 1 aylık deneme faaliyeti sırasında yaptıkları çalışmalardan bahseden Gerenli, kısa bir süre önce yıkılan Lüleburgaz İlçe Halk Kütüphanesi’nin yıkıntılarının da bu şekilde geri dönüşüme kazandırıldığını kaydetti.

Gerenli “Örneğin çok yakında zamanda yıkılan binalardan halk kütüphanemizin yıkımından çıkan malzemeyi burada ayrıştırdık ve Kuzey Batı Çevreyolu, diğer yollarımız ve altyapı çalışmalarında dolgu malzemesi olarak kullandık” dedi.

“500 BİN TL TASARRUF YAPTIK”

Gerenli şöyle konuştu; “Konkasör mobil olarak hizmet veriyor, bu sayede çevreye zarar vermeden istediğimiz yerde kullanabiliyoruz. Son bir ayda 35 bin ton inşaat ve yıkıntı atığını veya kullanım ömrünü tamamlamış bordür ve kilit park taşını tesisimiz sayesinde geri dönüşüme kazandırdık ve bu sayede 450 ila 500 bin TL civarında bir tasarruf elde ettik. Kentimizi, ülkemizin ve dünyamızın geleceği için geri dönüşüm çok önemli. Sıfır Atık’a giden yolda aynı kararlılıkla çalışmaya devam ediyoruz. Bu hassasiyeti geniş kitlelere yayacağız”

Lüleburgaz Kaymakamı Salih Yüce de kent yaşamında atık yönetiminin artık bir sistem haline gelmesi gerektiğini belirterek; “Atıkların vahşice bertaraf edilmesi hem çevremize zarar vermekte hem de bizleri büyük bir ekonomik kayba sürüklemektedir. Kazanabileceğimiz atıkların bu şekilde yapılan tesislere ekonomimize kazandırılması hem ülkemiz açısından hem de dünya açısından son derece önem taşıyor” dedi.

Tesis, konuşmaların ardından kurdele kesilerek faaliyete alındı.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ersoy Canbek, geri dönüşüme katkılarından dolayı Belediye Başkanı Murat Gerenli’ye plaket takdim etti.

 

 

 

Bu haber 1742 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter