14 Nisan 2021 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Sağlık çalışanlarına seyyanen zam talebi
Lüleburgaz # 08 Nisan 2021 Perşembe 07:24

Haber Merkezi

Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, Mart ayı enflasyon rakamlarını açıklayan Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı oranlar ile çarşı pazar ve marketlerdeki fiyat artışlarının birbirinin tersi olduğunu söyledi.

Taşkın yaptığı yazılı açıklamada, 1 Nisan’da doğalgaza yüzde 1 zam geldiğine dikkat çekerek, “TÜİK’e göre Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) aylık %1.08, yıllık % 16.19’a yükseldi. Yıllık enflasyonun Mart ayında da yükselişini sürdürdüğünü görüyoruz. Resmi açıklamalarla vatandaşın enflasyonu arasında ciddi fark var” dedi.

“ARTIŞ YETİŞİLEMEZ OLDU”

Taşkın: “Türk Lirası Mart ayında yüzde 8'in üzerinde değer kaydetti. Sadece doğalgaza 1 Ocak, 1 Şubat, 1 Mart ve son olarak da 1 Nisan’da yüzde 1 oranında zam geldi. Elektriğe yüzde 6, köprü ve otoyol ücretlerine yüzde 26 zamlanırken gıda fiyatlarındaki artışa memur ve memur emeklileri yetişemez oldu. Yılbaşında memur ve emeklilere Ocak ayından geçerli olmak üzere yüzde 3 zammın yanı sıra enflasyon farkıyla birlikte 7.36 zam yapıldı.  Yapılan maaş zammı diğer zamların çok altında kaldı. Dolayısıyla yüksek enflasyon dar ve sabit gelirlinin maaş zammını eriterek alım gücünü düşürdü.  Yüksek enflasyon nedeniyle zarar eden sadece memur ve memur emeklisi değil esnaf, işçi ve işçi emeklisi de, işini kaybedenlerde aynı sıkıntıları yaşıyor. Özellikle memur ve memur emeklilerinin durumu her geçen gün kötüleşiyor” dedi.

SEYYANEN ZAM, BAYRAM İKRAMİYESİ

Taşkın: “Pandemi sürecinde yoğun emek ve uzun mesai yapan sağlık çalışanları hem pandemi hem şiddet, mobbing ve sınır dışı geçici görevlendirmeler nedeniyle ciddi ekonomik ve sosyal sıkıntıların pençesinde zor günler yaşıyor. Bu nedenlerle moral ve motivasyonları bozulmuş durumda. Bu durumdaki kamu görevlisinden verimli olması beklenemez. Sağlık çalışanlarına 1.000 lira seyyanen zam yapılmasını ayrıca 1.500 lira bayram ikramiyesi verilmesini, yüksek enflasyon nedeniyle kayıplarının telafi edilmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 

 

Bu haber 424 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter