14 Nisan 2021 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Atatürk Anadolu Lisesi finalist
Lüleburgaz Atatürk Anadolu Lisesi öğrencileri, hazırladıkları ‘Tarihimizin Misk Kokusu’ projesiyle TÜBİTAK yarışmasında finale yükseldi.
Lüleburgaz # 08 Nisan 2021 Perşembe 07:22

Mustafa KARAKAYA

Lüleburgaz Atatürk Anadolu Lisesi öğrencilerinden Emir Furkan Dolar, Livanur Urucu ve Ahunisa Bölükbaşı’nın proje danışmanları Seçil Pişkinoğlu önderliğinde hazırladıkları ‘Tarihimizin Misk Kokusu’ projesi TÜBİTAK 2204 A 52. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Bölge Yarışması’nda İstanbul-Avrupa bölgesi birinciliğini alarak finale çıkmaya hak kazandı.

Birincilik ödülü alarak finale yükselmeye hak kazanan 20 proje arasında yer alan Atatürk Anadolu Lisesi’nin projesi, Mayıs’ın ilk haftasında düzenlenecek finallerde birincilik için yarışacak.

Lüleburgaz Atatürk Anadolu Lisesi Müdürü Suat Öz; “ Türkiye’de yarışmaya katılan 12 bölge bulunmakta. Her bölgede dereceye giren 44 proje var. Bu projelerden sadece 20 proje birincilik ödülü alarak finalist olmaya hak kazandı. Okulumuzun hazırlamış olduğu proje Türkiye’de 240 finalist proje arasında yerini aldı. Tarih alanında 20 finalist bulunmakta. Bu da oluyor ki alanımızda Türkiye’de ilk 20'deyiz.  İstendiğinde, çalışıldığında ve güvenildiğinde nelerin başarılabileceğini göstermesi adına elde etiğimiz başarı muazzam bir örnek. Öncelikle emeği geçenleri ve desteğini esirgemeyen herkesi defalarca tebrik ediyorum. Eğitimi dört duvarın arasından çıkarıp daha ileriye taşıyacağız. Proje ekibine final yarışmasında başarılar diliyoruz” dedi.

Lüleburgaz Atatürk Anadolu Lisesi Biyoloji Öğretmeni Seçil Pişkinoğlu da: “Projemiz sayesinde modern tıpa destek olacak güzel kokuların günümüze taşınmasını sağlamış olacağız” ifadelerini kullandı.

Proje kapsamında okulda, limon yağı, kekik yağı, biberiye yağı, lavanta yağı, çörek otu, defne yaprağı, adaçayı, reçine ve üzerlik tohumundan koku hazırlanmıştı.

 

 

Bu haber 1461 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter