14 Nisan 2021 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Trakya’ya  ‘adli tıp’ müjdesi
Türkiye’de 9 şehirde bulunan Adli Tıp Grup Başkanlığı’nın 10’uncusu, Tekirdağ’da kurulacak. Adli vakaların hızla sonuçlandırılacağı merkez, Trakya bölgesindeki diğer illere de hizmet verecek.
Tekirdağ # 06 Nisan 2021 Salı 06:26

Haber Merkezi

Türkiye’de 9 büyükşehirde bulunan Adli Tıp Grup Başkanlığı’nın 10’uncusu, Tekirdağ’da kurulacak.

2001 yılından bu yana Tekirdağ Adli Tıp Şube Müdürlüğü düzeyinde Adli Tıp Kurumu hizmeti verilen Trakya’da, bugüne kadar sadece adli raporlarının düzenlenmesi, gerekli muayenelerin yapılması ve otopsi işlemleri gerçekleştirilebiliyordu.

Dava süreçlerinin uzaması ve vatandaşların diğer işlemler için İstanbul’a yönlendirilmesi nedeniyle Adli Tıp Grup Başkanlığının kurulmasının önemli bir ihtiyaç olduğu ifade ediliyordu.

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, bu ihtiyacın giderilmesi için Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile de Adli Tıp Kurumu Tekirdağ Adli Tıp Grup Başkanlığı’nın kurulması kararının verildiğini hatırlattı.

ÇEVRE İLLERE DE HİZMET VERECEK

Konuyla ilgili yapılan açıklamada, Adli Tıp Şube Müdürlüğü’nün kurulduğu tarihten günümüze kadar geçen süre içerisinde artan adli vaka çeşitliliği ve sayısı, bünyesinde Morg İhtisas Dairesi ve Kimya İhtisas Dairesini içerecek bir Adli Tıp Grup Başkanlığına dönüşüm ihtiyacını oluşturmuştur. Bu ihtiyaç nedeniyle, 4 sayılı Bakanlıklara Bağlı, İlgili, İlişkili Kurum ve Kuruluşlar ile Diğer Kurum ve Kuruluşların Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi uyarınca, Adli Tıp Kurumu Tekirdağ Adli Tıp Grup Başkanlığı ve buna bağlı olarak Morg İhtisas Dairesi ile Kimya İhtisas Dairesinin kurulmasına Adalet Bakanlığı Olur’u ile karar verilmiştir.” ifadelerine yer verildi.

Tekirdağ Adli Tıp Grup Başkanlığı ve Morg İhtisas Dairesi ile Kimya İhtisas Dairesinin hayata geçmesi ile birlikte Tekirdağ’da adli vakaların hızla sonuçlandırılacağı ve merkezin Trakya bölgesindeki diğer illere de hizmet vereceği açıklandı.

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, Tekirdağ’ın çok önemli bir ihtiyacının daha çözüme kavuşturulmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Tekirdağ bildiğimiz üzere vergi ödemede ilk on ilden biri. Bugün geldiğimiz noktada, ödediğimiz vergiler dev yatırımlar ve hizmetler olarak ilimize geri dönmekte ve bu durum bizleri de ziyadesiyle mutlu etmektedir. Tekirdağ Şehir Hastanesi, Adliye Sarayı, dev spor tesisi yatırımları gibi birçok yatırımın ardından, Tekirdağ’ımızın önemli ihtiyaçlarından biri olan Adli Tıp Grup Başkanlığının da hayata geçirilecek olduğunu öğrenmiş bulunmaktayım. Bu dev hizmetin ilimize kazandırılmasında emeği bulunan başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanımız ve Tekirdağ Milletvekilimiz Sayın Prof. Dr. Mustafa Şentop olmak üzere, Adalet Bakanlığımıza ve Tekirdağ Milletvekillerimize, Süleymanpaşalı ve Tekirdağlı hemşehrilerim adına teşekkürü bir borç biliyorum,” ifadelerini kullandı.

 

Bu haber 1296 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter