14 Nisan 2021 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Kahvecilerden 10 kritik talep!
Lüleburgaz # 05 Nisan 2021 Pazartesi 06:22

Çınar TÜRKMEN

Türkiye Kahveciler Kıraathaneciler Büfeciler Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu Denetim Kurulu Üyesi ve Lüleburgaz Kahveciler Odası Başkanı Nazif Kıvılcım’ın da içinde olduğu heyet, Ankara’da kahveci esnafının sorunları ile ilgili kritik görüşmelerde bulundu.

Ankara’daki federasyon binasında Ticaret Bakanlı Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan ile görüşen federasyon yönetimi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a iletilmek üzere hazırladıkları 10 maddelik taleplerini Genel Müdür Erkan’a teslim etti.

Lüleburgaz Kahveciler Odası Başkanı ve Federasyon Denetim Kurulu Üyesi Nazif Kıvılcım: “Ankara’daki görüşmelerimiz neticesinde sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin taleplerimizin en kısa sürede çözüme kavuşmasını bekliyoruz” dedi.

NELER TALEP EDİLDİ?

Çok sayıda işletmeciyi ilgilendiren görüşmede Türkiye Kahveciler Kıraathaneciler Büfeciler Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu yönetimince Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a iletilmek üzere hazırlanan 10 maddelik talep listesinde en dikkat çeken madde yaklaşan Ramazan ayında geçim sıkıntısı çeken esnaflara en az 5 bin TL maddi yardım yapılması talebi oldu.

Talepler arasında şunlar yer aldı;

“1-) Kredi sicilinin bozuk olması nedeniyle kredi kullanamayan esnafımızın mağduriyetlerinin giderilmesi.

2-) Pandemiden etkilenen esnafımıza yapılan hibe ve kira yardımı desteklerinin kahvehanelerde oyun oynatılması serbest kalana kadar uzatılması.

3-) Hibe ve kira yardımını alamayan kahveci esnafımızın mağduriyetlerinin giderilmesi.

4-) Pandemi nedeniyle futbol maçı yayını için Digitürk’e abone olup, maç yayınlarını izlettiremeyen esnaflarımızın zararlarının telafi edilmesi.

5-) Ramazan ayında kahvehanelerimizde, lokantalarda olduğu gibi içeriye müşteri alınmadan tost, sandviç, çay, kahve, meşrubat vb. paket servisi yapılmasının sağlanması.

6-) esnafımızın pandemi döneminde ödemekle yükümlü olduğu SGK primleri ve vergilerin Devletimizce karşılanması.

7-) Geçim sıkıntısı çeken esnaflarımıza Ramazan ayında en az 5 bin TL maddi yardım yapılması.

8-) TESKOMB aracılığı ile esnafımıza 1 yıl ödemesiz ve faizsiz kredi verilmesi.

9-) 7256 sayılı Kanunla yapılandırılmış olan vergi, SGK vb. borçlarının en az 6 ay süreyle uzatılması ve borç kapsama dönemi süresinin pandemi koşulları nedeniyle revize edilmesi.

10-) 16 Mart 2020 tarihinde kapatılan ve bugüne kadar hiç açılmayan nargile kafelerin TAPDK tarafından verilen nargilelik tütün sunum belgesi süresinin işyerleri açılana kadar ertelenmesi, 2020 yılında esnafımızca ruhsat yenileme için ödenen 4 bin 590TL harç tutarının işyeri açılması ile birlikte ödenmeden ruhsat haklarının devam ettirilmesi”

 

Bu haber 917 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter