14 Nisan 2021 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Kırmızı karıncaya ‘özel’ koruma
Kırklareli Belediyesi’nin arıtma tesisinde fark edilen kırmızı orman karıncalarına ait yuva, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekiplerince etrafı tel örgüyle çevrilerek korumaya alındı.
Kırklareli # 05 Nisan 2021 Pazartesi 06:00

Kırklareli'nde ormanlık alanlarda zararlı böceklerle beslenen kırmızı orman karıncalarının yuvaları tel örgülerle koruma altına alınıyor.

Alınan bilgiye göre, Kırklareli Belediyesi görevlileri, arıtma tesisinde karınca yuvası olduğunu fark etti.

Haber verilmesi üzerine bölgeye gelen Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri, kırmızı orman karıncalarına ait yuvanın etrafını tel örgüyle çevirdi.

Daha önce Kırklareli, Edirne ve Tekirdağ'da bulunan yaklaşık 70 karınca kolonisinin yuvası, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube müdürlükleri ile Doğal Yaşamı Koruma Vakfınca tel örgüyle çevrilerek koruma altına alınmıştı.

BİR KIRMIZI KARINCA, YILDA 20 BİN ZARARLI ORMAN BÖCEĞİ AVLIYOR

Trakya ormanlarında bulunan ve bilimsel adı "Formica pratensis" olan kırmızı orman karıncaları, toprak yüzeyine yüksekliği 1 metreyi bulan yuvalar yapıyor.

Kendi ağırlığının 100 katını kaldırabilen bu karıncalar, ağaçlardaki zararlı böcekleri, larvaları ve tırtılları, salgıladığı formik asitle etkisiz hale getirerek yuvasına taşıyor.

Boyuna göre böcekler arasında en büyük beyne sahip kırmızı karıncalar, toprağın havalandırılması ve besin döngüsüne de katkı sağlıyor.

Bir kırmızı karınca, yılda ortalama 20 bin zararlı orman böceği avlıyor.

AA

Bu haber 576 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter