05 Mart 2021 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Trakya Üniversitesi’nde ‘UNESCO kürsüsü’ kuruldu
Trakya Üniversitesi’nde "Kaliteli Eğitim ve Dijital Dönüşüm UNESCO Kürsüsü" kuruldu.
Edirne # 23 Şubat 2021 Salı 06:42

Prof. Dr. Tabakoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, 2019 yılında UNESCO'ya kürsünün kurulması amacıyla yaptıkları başvurunun kabul edildiğini belirtti.

Başvuru tarihlerinde henüz dünyada bir salgın olmadığını, bunun aslında bir öngörünün ne kadar güçlü olduğunu gösterdiğini ifade eden Tabakoğlu, "Üniversitemizin eğitim kalitesinin ülkemizde ve içinde bulunduğumuz Balkan coğrafyasındaki bilimsel çalışmalara liderlik edecek noktaya yükseltilmesi öngörüsü ile eğitim sistemimize yeni teknolojilerin ve dijitalleşmenin yarattığı fırsatların daha hızlı şekilde entegre edilmesini amaçladık." değerlendirmesini yaptı.

"TÜRKİYE'DE İLK ÜNİVERSİTEYİZ"

Edirne'nin pek çok değeriyle UNESCO listelerinde yer aldığını anımsatan Tabakoğlu: "Sahip olduğumuz zengin mirasın bizlere verdiği en önemli sorumluluk, Edirne'nin geçmişten gelen birikimi ile Balkanlar'da bilim ve kültür merkezi haline gelmesi için çalışmamız gerektiğidir. Türkiye'de, UNESCO’ya giren bir kültür mirasına sahip tek üniversite olan Trakya Üniversitesi olarak Türkiye ve bölgemiz coğrafyasında bilimsel eğitimde kalitenin artırılması ve bilimsel iş birliklerinin geliştirilmesine hizmet etmek gayesiyle çalışıyoruz. Bu kapsamda Trakya Üniversitesinde, UNESCO ile birçok farklı iş birliği geliştiren güçlü bir ekiple, ülkemizde eğitim alanındaki ilk UNESCO kürsüsünü kurduk. Birçok medeniyete ve devlete ev sahipliği yapmış, adeta bir kültür başkenti olan Edirne’de bilimin, toplumsal değerlerin, barışın sürdürülebilirliğinin desteklenmesi ve kültürel mirasın korunmasına yönelik çalışmalara devam edeceğiz." dedi.

UNESCO KÜRSÜSÜ 

UNESCO tarafından 1992 yılında kurulan "UNITWIN Ağları/UNESCO Kürsüleri Programı"nın temel amacı, uluslararası düzeyde üniversitelerarası iş birliğini sağlamak olarak tanımlanıyor.

Dünyada bu anlamdaki diğer kürsüler ise Kenya ve İspanya'da bulunuyor.

AA

Bu haber 114 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter