26 Ocak 2021 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Sendikalar rahatsız!
Lüleburgaz’da DİSK, KESK ve Türk-İş’e bağlı sendikalardan oluşan Lüleburgaz Emek Platformu, bir süredir eylemde olan Lüleburgaz Belediyesi işçilerine destek verdi. Platformdan yapılan açıklamada, belediyenin görüşmelerdeki tavrı eleştirilerek: “Belediyenin, araya SODEMSEN gibi bir örgütü koyup hem işçileri muhatap almayan, hem de işçilerin taleplerini karşılamayan tutumu, biz sendikaları üzmekte ve rahatsız etmektedir. Kentimizde yaşayan işçilere ve emekçi halkımıza, belediye işçilerinin yanında olduğumuzu ilan ediyoruz” denildi.
Lüleburgaz # 14 Ocak 2021 Perşembe 06:01

Çınar TÜRKMEN

Lüleburgaz Emek Platformu’nca Lüleburgaz Belediyesi işçilerine destek açıklaması yapıldı.

DİSK, KESK ve Türk-İş’e bağlı sendikalardan oluşan platformdan yapılan açıklamada, belediyenin toplu iş sözleşmesi görüşmelerindeki tutumu eleştirilerek, işçilerin muhatap alınmadığı ve taleplerini karşılamadığı iddia edilen bu tutumun sendikaları üzdüğü ve rahatsız ettiği belirtildi.

“İŞÇİLER KARŞILARINDA SODEMSEN’İ BULDU”

Lüleburgaz Emek Platformu’nca yapılan açıklama şu ifadelere yer verildi: “Lüleburgaz Personel A.Ş. işçileri adına, DİSK/Genel-İş Sendikası’nın Lüleburgaz Belediyesi ile yürüttüğü toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamadı. Belediye işçileri yıllardır, taşeron sistemiyle asgari ücretin ortalama yüzde 30 fazlasına, Lüleburgaz halkına hizmet ediyordu. Taşeronluk sistemi ise iş güvencesiz, kuralsız, sendikasız; kısaca söylersek modern kölelikten farkı olmayan bir sistemdir.  Bu koşullarda çalışan işçilere geçtiğimiz yıllarda, “Kadroya geçeceksiniz şimdiki haklarınız korunacak" denildi. Belediyeler, kendi taşeron şirketlerini kurdu. Fakat bu kez de Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile işçilere, ‘toplu sözleşme yapamazsınız’ denildi. Ve ücretleri de asgari ücret seviyelerine  düşürüldü.  Verilen mücadeleler sonucu işçiler, nihayet toplu sözleşme hakkını da elde etti. Pandemi döneminde sağlık emekçilerinden sonra en riskli ve yorucu bir şekilde emek harcayan işçiler, kazanılan bu haklarını kullanmak için toplu sözleşme görüşmelerine oturduğunda karşılarında Belediye Yönetimi ya da Belediye Başkanı yerine Sosyal Demokrat Kamu İşverenleri Sendikası’nı (SODEMSEN) buldu”.

“SOSYAL DEMOKRATLARIN, İŞÇİ VE EMEKÇİLERDEN KORKTUĞUNUN DA KANITIDIR”

Açıklamada: “Emek en yüce değerdir” diyen sosyal demokrat belediyelerin bu tavrı ve uygulaması, işçilerin karşısında daha da güçlü olmak, işçilere istediklerini kabul ettirmek, kabul etmedikleri takdirde ise işçi ve emek düşmanı yasalarda patron sendikalarına tanınmış ne kadar hak(!) varsa, örneğin, ‘lokavt’ ilan etme, grev kırıcılığı gibi- bunları işçilere karşı kullanmak anlamına gelmektedir. Bu tavır ve uygulama aynı zamanda, işçiden, emekçi sınıflardan yana olduğunu söyleyen sosyal demokratların, işçi ve emekçilerden korktuğunun da kanıtıdır” denildi.

“TİPİK BİR İŞVEREN TAVRIDIR”
Belediye Başkanı Murat Gerenli’nin toplu iş sözleşmesine ilişkin ifadelerine de tepki gösterilen açıklamada: “Belediye başkanı Murat Gerenli nin, Toplu sözleşme görüşmelerine katılmazken, yanlış bilgilerle, "Şu kadar para verdik kabul etmiyorlar" diyerek, hem halka yanlış bilgi vermesi, hem de belediye işçisi kardeşlerimizi Lüleburgaz halkına şikayet etmesi, halkın nazarında onları itibarsızlaştırma girişimleri tipik bir işveren tavrıdır. Lüleburgaz halkı, geçmişte atılan cam işçilerine sahip çıktığı gibi, gece gündüz emek sarf eden belediye işçilerine de sahip çıkacaktır. Zaten, Lüleburgaz Belediyesi adına, SODEMSEN’in işçilere sunduğu asgari ücretin biraz üzerinde olan ücret teklifi de, sosyal demokrat belediyenin işçilere bakışı hakkında fikir vermektedir. ‘Açlık sınırı’nın az üstünde, ‘yoksulluk sınırı’nın ise çok altına kalan bu ücret teklifini kabul etmeyen Lüleburgaz Belediyesi A.Ş. işçileri, örgütlü oldukları Genel-İş Sendikası ile birlikte, taleplerinde ısrarlı olduklarını gösteren toplu eylemlere başladı. Şu anda toplusözleşme görüşmeleri, arabuluculuk aşamasında” ifadelerine yer verildi.

“BİZ SENDİKALARI ÜZMEKTE VE RAHATSIZ ETMEKTEDİR”

Açıklamada, Lüleburgaz Emek Platformu’nun işçilerin yanında olduğu vurgulanarak: “Bir işçi ve emekçi kenti sayılan Lüleburgaz’da, işçiden ve emekten yana tavır almasını beklediğimiz belediyenin, araya SODEMSEN gibi bir örgütü koyup hem işçileri muhatap almayan, hem de işçilerin taleplerini karşılamayan tutumu, biz sendikaları üzmekte ve rahatsız etmektedir. Lüleburgaz ve çevresinde faaliyet gösteren sendikaların bir araya geldiği Lüleburgaz Emek Platformu olarak biz, işçi kardeşlerimizin taleplerinin karşılanamayacak talepler olmadığını düşünüyoruz. Bu nedenle, “emek en yüce değerdir” diyen Lüleburgaz Belediyesi’nin işçilerin örgütlü olduğu Genel-İş Sendikası’nı muhatap alıp makul olan taleplerini kabul etmesini ve çalışma barışını korumasını istiyoruz. Lüleburgaz Emek Platformu olarak kentimizde yaşayan işçilere ve emekçi halkımıza, belediye işçilerinin yanında olduğumuzu ilan ediyoruz” denildi. 

Bu haber 1636 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter