21 Ocak 2021 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
 Okuyorlar ama kadro bulamıyorlar!
Kırklareli # 14 Ocak 2021 Perşembe 06:50

Haber Merkezi

Optisyen Atama Platformu kurucusu Hüsamettin Akgül, üniversitelerin Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulları bünyesinde eğitim veren optisyenlik programlarının 1992 yılından bugüne kadar öğrenci kabul ettiğini ancak mezun olan optisyenlerin, Sağlık Bakanlığı atamalarında tam 26 yıldır kadro bulamadığını kaydetti.

Akgül: “Optisyenlik mesleği sadece gözlükçülük mesleği ile kısıtlanıyor. Oysa optisyenlik öğrencileri üniversitelerde göz hastalıkları, göz anatomisi, göz fizyolojisi, optik ölçüm cihazları, refraksiyon kusurları,  kontak lens, görme optiği, oftalmik cihazlar gibi dersleri bizzat göz doktorları tarafından almışlardır. Şunu da vurgulamak isterim ki göz doktorlarının dışında göz ile alakalı üniversite eğitimi almış tek meslek branşı optisyenliktir. Dolayısıyla optisyenler, göz polikliniklerinde göz doktorlarımıza yardımcı sağlıkçı olarak ve sağlık teknikeri olarak istihdam edilebilecek donanım ve kapasitededir.” dedi.
Pandemi sürecinde bir yıla yakındır toplumun göz sağlığının büyük risk altında olduğunu vurgulayan Akgül;  “Uzaktan eğitim döneminde milyonlarca öğrenciyle birlikte diğer yandan uzaktan çalışma düzenine geçen birçok kurum ve kuruluş sebebiyle neredeyse toplumumuzun tamamı elektronik cihazlar ile hayatını geçiriyor. Kısa vadede göz sulanması, göz kuruması, göz ağrısı gibi belirtiler gösteren şikâyetler, uzun vadede ciddi göz hastalıklarına dönüşecektir. Önümüzdeki süreçte göz polikliniklerimiz tarihi yoğunluğunu yaşayacaktır. Gerek göz doktorlarına yardımcı sağlık personeli olarak gerekse göz ölçüm odalarında sağlık teknikeri olarak optisyen istihdamı sağlamak toplumun göz sağlığı için ve poliklinik işleyişinin daha verimli sağlanması için son derece önemlidir” şeklinde konuştu.
 Akgül: “Optisyenler, üniversitede aldıkları kapsamlı eğitimi işgücüne kazandırmak için mutlaka göz polikliniği bulunan tüm hastanelerde bulunmalıdır. Diğer yandan ise Sağlık Bakanlığı denetimleri altında hizmet veren optik müesseseler yılda iki defa Sağlık İl Müdürlükleri tarafından denetlenmektedir. Denetleme heyetinde maalesef optisyen bulunmamaktadır. Optik müesseseleri de mutlaka optisyenler denetlemelidir. Bir başka alan ise Sosyal Güvenlik Kurumu’dur. Optik müesseselerde işlem gören reçetelerin de kontrolleri mutlaka optisyenler tarafından yapılmalıdır.” diyerek optisyenlerin istihdam alanlarının eğitimleri doğrultusunda genişletilmesini ve toplumumuzun göz sağlığının önemsenmesini talep etti.

 

Bu haber 573 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter