21 Ocak 2021 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Ailevi Akdeniz Ateşi Olarak da Bilinen: FMF Hastalığı
Güncel Gündem # 12 Ocak 2021 Salı 14:11

Ailevi Akdeniz ateşi olarak da bilinen FMF hastalığı (Familial Mediterranean Fever) tekrarlayan yüksek ateş ile karın, eklemlerdeki ve karın ağrıları ile birlikte kendini göstermektedir. FMF, genetik bir hastalıktır ve genellikle Akdeniz bölgesindeki ülkelerde karşımıza çıkabilmektedir. Hastalığın teşhisi genellikle çocukluk çağında konur. Hastalığın kalıcı bir tedavisi olmamakla birlikte bazı belli başlı ilaçlarla kontrol altına alınarak hastalığın şikayetlerinin hafifletilmesi yönünde olumlu sonuçlar verebilmektedir.

FMF hastalığından şüphe duyan kişiler bazı testlerin uygulanmasından sonra hastalığı olup olmadığını öğrenebilir. Fiziksel test, aile geçmişine bakılması, kan testleri, genetik testler kişiye uygulanarak hastalığın varlığından söz edilebilir. Kısacası FMF hastalığı nasıl olur araştırılmasına gidildiğinde ise ilk olarak karşılaştığımız bulgu, bu hastalığın kalıtsal olması yönündedir.

FMF Hastalığı Nasıl Olur Ve Tedavi Yöntemi Nedir ?

FMF hastalığı hayatınız boyunca var olan bir rahatsızlıktır. Şöyle ki bir gen bozukluğu sebebi ile karşımıza çıkan FMF hastalığı karakterize iltihabi bir hastalık türü olarak görülmektedir. Tedavisinde sadece ataklar   kontrol altına alınmaz. Bunun yanında amiloidoz riskini de ortadan kaldırır. Bu nedenle de ailelere ve hastaya ilacın her gün önerilen dozda alınmasının ne kadar önemli olduğu konusunda uzmanlar tarafından ısrarla tekrarlanarak belirtilmesi gerekmektedir. Hastanın uyumu çok önemlidir. Eğer bu başarı ile sonuçlanırsa o zaman hasta, normal bir hayat düşüncesiyle yaşamını sürdürebilmektedir. İlacın dozu, uzmanlara danışılmadan ebeveynlerin keyfine göre kullanılmamalıdır.

Aktif bir atak sırasında kolşisin dozlarının artırılması atak süresini ve şiddetini azaltma yönünde değildir. Bu nedenle doz arttırmanın herhangi bir olumlu sonuç alabilme düşüncesine neden olmaması gerekir. Önemli olan atakların gelmesinin önüne geçebilmektir. Kolşisin ile ilgili önemli bir ilaç etkileşimi yoktur. Ancak var olanların da etkililiği ve güvenilirliğiyle ilgili yeterli veri bulunmamaktadır. FMF Hastalığı teşhis ve tedavisi erken çocukluk dönemlerinde önemlidir. Romatoloji alanında uzmanlık gerektiren tetkikler sonucunda teşhis edilebilmektedir. Uzmanlar hastanın belirti ve şikayetlerinden yola çıkarak gereksi fiziksel muayeneler sonucu bu kanıya ulaşır ve bu hastalığın teşhisinde atak sırasında yapılan kan testleri kullanılmaktadır. Bu testler vücutta bulunan iltihaplanmanın ne denli olduğu konusunda bulgular elde etmeye yarar .

FMF Hastalığında Kesin Tanı Nasıl Konur ?

En kesin tanı koyma yöntemi ise FMF genetik testlerinin hastaya uygulanması yönündedir ve bu testler sayesinde gendeki mutasyon varlığının incelenmesi söz konusudur. FMF tedavisinde amaç, atakların önüne geçmek ve kontrol altına almak, amiloidoz gelişmesinin veya ilerlemesinin engellemektir.

Kolşisin, tüm bu tedavi amacına yanıt verdiği kanıtlanmış bir ilaçtır. Kolşisin profilaksi(koruyucu olarak kullanılması) hem FMF ataklarını hemde hastada kronik böbrek yetmezliği gelişmesinin önüne geçebilmektedir. Atakları tam anlamıyla önlemese de amiloidozu kısıtlayarak, kronik böbrek yetmezliği gelişiminin olmaması yönünde de önemli bir etken olduğu görülmektedir. FMF hastalığının 3 temel özelliği şu şekildedir;

  • Ailesel geçiş; Hastalığın meydana gelmesi için anne ve babanın taşıyıcı ya da hasta olması durumu,
  • Çoğunlukla Akdeniz Bölgesi ve etrafında rastlanması (Karadeniz Bölgesini de kapsayabilir.),
  • Ateş nöbetlerine neden olması, ona eşlik eden karın ağrısı, eklem ağrısı veya göğüs ağrısı gibi şikayetlerin de meydana gelmesi, şiddetli karın ağrısı nedeniyle bu hastaların bazı kısımları akut apandisit teşhisi ile ameliyat edilmişlerdir fakat karın ağrıları için kalıcı bir çözüm olmamıştır.

Hastalık uzun bir süreden sonra amiloidoz diye adlandırılan farklı bir hastalığa neden olabilir. Amiloidozda vücuttaki farklı organlarda "amiloid" diye adlandırılan madde birikir, bununla birlikte de kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği, bilinç kaybı, felç gibi daha ciddi sorunlar meydana gelebilir.

Bu hastalığın doğru, erken teşhis ve tedavileri için romatoloji hastaneleri büyük bir öneme sahiptir. Romatoloji, özellikle kas iskelet sistemini kapsayan hastalıkları esas alan  bir bilim dalıdır ama Romatizmal hastalıklar sadece kas iskelet sistemi ile sınırlandırılamaz. Vücudumuzda yer alan diğer organlar ve sistemler de bazen etkilenebilm etkilenmektedir. Romatizma kalp, kemik, eklem, böbrek, deri ve akciğer gibi bazı organları etkileyen ve tıbbi nedenler için kullanılan ve aynı zamanda da bu FMF hastalığı adına geniş çaplı, çok genel bir terimdir.

FMF Hastalığında Tedavi Sonrası Süreç Nasıldır ?

FMF hastalığı ömür boyu süregelen genetik bir hastalıktır ve tedavi gören hastalar için yılda en az iki kez kan ve idrar tetkiki yaptırmaları önerilmektedir. Bu hastalığın tamamen geçmesi durumu söz konusu değildir çünkü bu kalıtsal bir hastalıktır. Ancak, kolşisin ile ömür boyu sürecek olan tedavi hastaya hiçbir kısıtlanma ve amiloidoz gelişme riski gözetmeksizin normal bir hayatını sürdürme şansını verebilmektedir. Belki karşılaşılan tek zorluk bu dönemde  ömür boyu tedavinin meydana getireceği psikolojik zararlar olabilir. Bu sorun, hasta, ebeveyn eğitim programlarıyla üstesinden gelinebilecek bir durumdur.

FMF hastalığı için başvurulabilecek bölümler şu şekildedir;

  • Romatoloji,
  • Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon
  • Tıbbi Genetik Romatoloji
  • Nefroloji (Böbrek Hastalıkları)
  • İç Hastalıkları (Dahiliye)
  • Çocuk Romatolojisi

Daha sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek adına vücudunuzda meydana gelen belirti ve şikayetleriniz doğrultusunda uzman doktorlara başvurularak hayatınızı kontrol altına alarak daha iyi bir yaşam sürdürmenizi sağlayabilirsiniz.
 

Bu haber 1426 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter