21 Ocak 2021 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
İşçiler iş bıraktı! 18 Ocak'ta tam gün eylem...
Genel-İş Sendikası ile Lüleburgaz Belediyesi Personel A.Ş. arasında toplu iş sözleşmesi görüşmeleri sürerken, işçiler yarım gün iş bırakarak ikinci eylemini gerçekleştirdi. ‘Hak, Hukuk, Adalet’ yazılı dövizlerle belediye binası önünde toplanan işçiler, talepleri karşılanmazsa 18 Ocak Pazartesi tam gün süre ile iş bırakacak.
Lüleburgaz # 12 Ocak 2021 Salı 06:39

Mustafa KARAKAYA

Genel-İş Sendikası ile Lüleburgaz Belediyesi Personel A.Ş. arasında süren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde henüz anlaşma sağlanamaması üzerine sendika üyesi işçiler yarım günlük iş bırakma eylemi gerçekleştirdi.

11 Ocak Pazartesi günü sabah saat 06:00’dan 13:00’e kadar yarım gün iş bırakma eylemi gerçekleştiren işçiler daha sonra belediye önünde toplanarak alkışlı ve ıslıklı protesto gerçekleştirdi.

Anlaşma sağlanamaması durumunda sendika, 18 Ocak Pazartesi günü tam gün iş bırakma eylemi gerçekleştirileceğini duyurdu.

“TARAFIMIZA SUNULAN ÜCRET 3 BİN 100 TL’DİR”

DİSK Genel İş Trakya Şube Başkanı Salim Şen belediye binası önünde yaptığı açıklamada; “İşveren tarafından, tarafımıza sunulan en son teklif bekar bir işçi için 3 bin 100 TL ücrettir. Bunun yanı sıra KHK ile gelen, ikramiye ve bayram paralarıdır. İş verenimiz bize bu ikramiye ve bayram paralarını da böl, çarp, ekle şeklinde yapıp ‘3 bin 500 TL veriyorum, kabul etmiyorlar’ diyor. Tekrar ediyorum tarafımıza sunulan ücret 3  bin 100 TL’dir. Beşinci, altıncı ayda vergi dilimine girdiği zaman bu ücretler 2 bin 900 TL civarına inecek. Yani asgari ücret civarına inecekler. Asgari ücrete gelen 500 TL zammı sadece bize uygun gördüler. Onun haricinde hiçbir zam önerilmiş değil. Bu sefalet ücretleri de üyelerimiz tarafından kabul edilmiş değil” dedi.

 “ARKADAŞLARIMIN GÖZLERİNDE O KARARLILIĞI VE İNANCI GÖRDÜM”

Yarım gün iş bıraktıklarını belirten Şen; “Geçen hafta duyurduğumuz gibi bu sabah 06:00’dan itibaren Lüleburgaz Belediyesi’nde çalışan Personel A.Ş. üyelerimizle birlikte yarım günlük iş bırakma eylemimizi gerçekleştirdik. Geçen hafta uyarmıştım. Arkadaşlarımızı huzursuz etmeyin. Basın açıklamasında demokratik haklarını kullanabilirler deyip, Cuma gününden, eylemin 3 gün öncesinden hazırlanmış bir tutanağı arkadaşlara imzalatmaya çalışıyorsunuz. Olmaz, kabul etmeyiz. Sabahleyin şantiyelerde dolaştığımızda bütün arkadaşlarımın gözlerinde gördüm, o kararlılığı ve inancı. Buradan bir daha sesleniyorum. Teklifimiz ortada ve masadadır. Bu teklifimizi oturup yeniden düşüneceksiniz. Bu teklifler sizin bütçenizin karşılamayacağı teklifler değil” ifadelerini kullandı.

 “18 OCAK PAZARTESİ TAM GÜN İŞ BIRAKACAĞIZ”

Anlaşma sağlanmaması halinde tam gün iş bırakacaklarını açıklayan Şen şöyle devam etti; “Bundan sonra eğer ki TİS bizleri mutlu edecek şekilde, taleplerimizi karşılayacak şekilde sonlanmaz ise gelecek hafta Pazar günü hafta tatilinden kaçınma hakkımızı kullanacağız. Yani gelecek hafta Pazar günü fazla mesai yapmayacağız. Ardından 18 Ocak 2021 Pazartesi tam gün süre ile iş bırakacağız. Bu sebeple hem Lüleburgaz halkının, hem Lüleburgaz Belediyesi’nin, hem de bu  değerli, kıymetli çalışanlarının daha fazla zarar görmemesi için onların bu haklı taleplerini bir an evvel toplu sözleşme masasında karşılayın. Toplu sözleşme masası henüz devrilmiş değildir. Pandemi ile direk alakalı çalışan arkadaşçalarımız bu eylemlerden muaf olacak, görevlerinin başında olacaklardır. İtfaiye çalışanı arkadaşlarımız bu eylemlerden muaf olacaklardır. Aynı şekilde insan hayatlarını direk ilgilendiren çalışma biçimlerinde istihdam edilen arkadaşlarımızı bu eylemliklerden muaf tutacağız”

Bu haber 1886 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter