26 Ocak 2021 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Nezakete teşekkür!
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında gazetemize çok sayıda ziyaret gerçekleşti.
Lüleburgaz # 12 Ocak 2021 Salı 06:08

Haber peşindeki gazeteciler unutulmadı…

Çınar TÜRKMEN

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Lüleburgaz’da kurum, kuruluş, siyasi parti ve dernekler gazetemiz çalışanlarını ziyaret ederek, günün anlam ve önemine dair düşüncelerini ilettiler.

CHP Lüleburgaz Kadın Kolları üyeleri, başkan Güzeri Yılmazoğlu ile birlikte gazetemizi ziyaret ederek, basın mensuplarının Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladılar.

Vatan Partisi Lüleburgaz İlçe Başkanı Şaban Kızıltan ve ilçe yönetimi de gazetemizi ziyaret ederek çalışanlara karanfil dağıttılar.

Pandemi sürecinde sahadaki çalışmalara destek veren Lüleburgaz Gençlik Merkezi’nin müdürü Aslı Giden Özçelik ve Gençlik Merkezi görevlileri de gazetemizi ziyaret ettiler.

Gençlik Merkezi Müdürü Aslı Giden Özçelik, gazetemiz çalışanlarına görevlerinde başarılar dileyerek, çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Lüleburgaz’da hizmet veren Özel Medikent Hastanesi’nden Sara Kaplan ve Zeki Karaman da gazetemize bir ziyaret gerçekleştirerek, gazetecilerin toplumu bilgilendirmek adına her koşulda görev yaptığını belirttiler.

Lüleburgaz Diva Pastanesi sahipleri Levent Suçin ve Mahmut Suçin de gazetemizi ziyaret ederek çalışanların 10 Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladılar.

Öte yandan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Kırklareli Valisi Osman Bilgin, CHP  Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu, Basın İlan Kurumu Tekirdağ Şube Müdürü Sabri Karakaya, Lüleburgaz İlçe Milli Eğitim Müdürü Cihan Erdem, Lüleburgaz Belediyesi Özel Kalem Müdür V.- Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdür V. Ahmet Cem Sain, Lüleburgaz Kent Konseyi Başkanı Binnur Dinç, İl Genel Meclisi Üyesi Hüseyin Tuzcu,  İl Genel Meclisi Üyesi Saygun Ersin, İYİ Parti Lüleburgaz İlçe Başkanı Nurdan Aksakal Kurtuluş, DEVA Partisi Kırklareli İl Başkanlığı, Emek Partisi Lüleburgaz İlçe Örgütü, Eğitim Sen Lüleburgaz ve Kırklareli Şubesi, Memur Sen ve Eğitim Bir Sen İl Başkanı Selahattin Karanfiler, Türk Kızılay Lüleburgaz Şube Başkanı Mustafa Gamsız, Yıldız Mahallesi Muhtarı Ümit Öztürk, Bahçeşehir Koleji Lüleburgaz Kampüsü, Uğur Kurs Lüleburgaz, Bahçeşehir Koleji Kırklareli Kampüsü de gerek çiçek göndererek gerekse telefonla ulaşarak Lüleburgaz’da görev yapan gazetecilerin Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladılar.

10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ

"İş sözleşmelerinin yazılı yapılması", "Sözleşmelere işin türü ve ücret miktarının yazılması"nı da içeren ve gazetecilere sosyal haklar veren "212 sayılı Kanun"un 4 Ocak 1961'de kabul edilip 10 Ocak 1961'de Resmi Gazetede yayımlanması, bazı gazete sahipleri tarafından tepkiyle karşılandı.

Yasayla kendilerine yüklenen sorumlulukları kabul etmek istemeyen 9 gazete sahibi, "212 sayılı Yasa" ve "Basın İlan Kurumunun Oluşmasına İlişkin 195 sayılı Yasa"nın mesleki sakıncalar doğuracağını iddia eden ortak bildiriye imza attı ve gazetelerin baskısını 3 günlüğüne durdurduklarını duyurdu.

"9 Patron Olayı" olarak basın tarihine geçen bu gelişme üzerine gazeteciler, boykot boyunca "Basın" adlı bir gazete yayımlamaya karar verdi. Basın gazetesi 11 Ocak'ta faaliyetine başlayıp 3 günlük boykot sırasında düzenli olarak yayınını sürdürdü.

Bu gelişmelerin ardından 10 Ocak "Çalışan Gazeteciler Bayramı" olarak kutlanmaya başlandı ve 1971'de "Çalışan Gazeteciler Günü" ismini aldı.

10 Ocak, basın mensuplarını onurlandırmak için sadece Türkiye'de kutlanmasının dışında, haber uğruna görev başında hayatını kaybeden gazetecilerin anıldığı bir gün olma özelliği de taşıyor.

 

 

Bu haber 691 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter