21 Ocak 2021 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
“Ekili ürünlerde bir olumsuzluk yok”
Lüleburgaz # 11 Ocak 2021 Pazartesi 06:31

Haber Merkezi

Lüleburgaz İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ziraat Yüksek Mühendisi Ali Doğan, Türkiye’de yaşanan kuraklık nedeniyle barajlardaki su seviyelerinin ciddi derecede azaldığını ancak şu anda ekilen ürünlerde olumsuz bir etki görülmediğini belirtti.

Doğan, ÇKS başvuruları, kuraklık, tarım ve hayvancılık konularında bilgilendirmede bulundu.

Lüleburgaz’ın hayvancılık konusunda da Türkiye’de sayılı İlçelerden bir tanesi olduğunu belirten İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ali Doğan; “İlçemiz özellikle hayvancılık konusunda Türkiye’de sayılı ilçelerden bir tanesi. Yaklaşık 109 adet ağır işletmemiz var. Hastalıktan ari işletme dediğimiz bu işletmeler tüberküloz ve brusella hastalıkları ile ilgili aşılama çalışmalarımız ari işletme çalışmalarımız aynı şekilde devam ediyor. Bu çalışma daha çok büyük işletmelerin kapasite artırımı için gerekli ve yeni tesis yapımı ile ilgili başvurular için önemli. Bölgemizdeki Tarımsal faaliyetleri bir şekilde çalıştırabilmek yönlendirebilmek amacıyla üreticimize elimizden geldiğince destek olmaya çalışıyoruz. Kırsalda aile işletmelerinin de aynı şekilde bu desteklerden faydalanmasını sağlamak amacıyla bakanlığımızın bu yönde bir uygulaması var.  Şu an itibari ile proje hazırlayıp kırsal kalkınma yatırımlarına başvurmak isteyen işletmeler için bakanlığın onayı alındığında kırsal kalkınma yatırımlarının desteklemesi kapsamında başvurularını yapacaklar” dedi.

ÇKS BAŞVURULARI

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirlenen tarihler kapsamında Lüleburgaz İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce çiftçi kayıt sistemi başvurularının 30 Haziran 2021 tarihine kadar alınmaya devam edeceğini belirten Doğan:  “Başvurularımızın büyük bir çoğunluğu tamamlanmış yüzde yetmişlik bir aşamaya gelmiş durumdayız. Başvuruları almaya devam ediyoruz. Şu anda çiftçilerimiz hububat, yağlı tohumlar desteklemeleri için başvurularını yapıyor. 1. Dönem hububat desteği ödemesini yaptık. Muhtemelen şubat ayı içerisinde mazot gübre desteğini ödeyeceğiz, daha sonra sertifikalı tohum kullanım desteği gibi desteklerimizi bakanlığımızın ödeme planı dahilinde ödemeye başlayacağız.  31 Aralık itibari ile Lisanslı depo destekleme bedeli 1. Dönemi sona erdi. İkinci, yani 2020 yılında depolanan ürünler ile ilgili 2. Dilim başvuruları mayıs ve haziran aylarında başlayacak, 2021 Çiftçi kayıt Sistemi başvurularını 30 Haziran’a kadar almaya devam ediyoruz. Yine küçük aile işletmelerimiz ile ilgili kalkınma destekleri tebliği yayınlandı. Yönetmeliğe göre 21 Şubat’a kadar başvuruları almaya devam edeceğiz” dedi.

“ÜRÜNLER AÇISINDAN BİR SORUN SÖZ KONUSU DEĞİL”

Doğan, Türkiye’de yaşanan kuraklık nedeniyle barajlardaki su seviyelerinin ciddi derecede azaldığını ancak şu anda ekilen ürünlerde olumsuz bir etki görülmediğini belirtti.

Aralık ayında 40-45 kilo yağan yağışın şu anda ekilmiş olan hububat hasatı için yeterli olduğunu belirten Doğan; “Bölgemiz hububat ve ayçiçeğinde en fazla üretim yapılan bölgelerden bir tanesi. Şu an itibari ile hububat ekilişleri aralık ayının bitmesi ile birlikte tamamlanmış vaziyette ve hububat ekilişlerinde ciddi bir sıkıntımız yok. Kuraklığa bağlı olarak başka sıkıntılar yaşansa da şu anda ürünler açısından ara ara yağan yağışlar nedeniyle bir sorun söz konusu değil. Ancak sıcaklıkların yüksek olması nedeniyle yaptığımız kontrollerde hububatta serin iklim tarla grubuna girdiğinden biraz daha mevsim normallerine yakın sıcaklıklar istiyor” dedi.

2020 yılının verim anlamında düşük olduğunu belirten Doğan, yaşanan yağış nedeniyle hububat hasadında sorun yaşandığını söyleyen Doğan; “2019 yılında verim anlamında çok iyi bir yıldı bizim için. Ancak 2020 yılında haziran ayında bölgemizde ciddi yağışlar oldu. O dönem hububatın yağış istemediği bir dönem. Kuraklık açısından tabi ki yağmurun yağması önemli ama hasada yakın olduğu için hububat o dönemde yağışlardan daha çok zarar görmüş oldu” dedi.

Bakanlığın özellikle pandemi sürecinde erişiminde sıkıntı yaşanabilecek ürünlere daha yoğun ilgi gösterdiğini belirten Doğan; “Ayçiçeği desteklemesi bölgemiz açısından önemli olduğu için söylüyorum geçen sene kilosu 40 kuruştu bu sene 50 kuruş oldu. Yine hububat desteklemesi yine kilo başına 10 kuruş olarak ödenmeye başladı. 2020 yılı sertifikalı tohum desteği olarak daha önceki yıllarda dekar başına 8,5 lira ödenen bir para vardı. Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olan üreticilere şu anda beyan ettikleri hububat ekilişi olan alanlarla ilgili sertifikalandırdıkları tohumlukları için desteği 16 liraya çıktı. Bakanlığımızın, devletimizin bu konuda iyi bir destekleme sağladığını düşünüyorum işin açıkçası. Üretici maliyetlerimiz çok yüksek buna rağmen devletimiz elinden geleni yapıyor diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“TARIMDA ÇALIŞANLARA BİR VEFA BORCUMUZ VAR”

Doğan devamında; “Aslında bir yerde gıda güvenliğini sağlanması açısından çiftçi şu anda gayretle çalışmaya devam ediyor. Biz de herhangi bir aksama yaşamaması için devletimizin aldığı tedbirleri uygulamaya ve her zaman üreticimizin ve aynı zamanda tüketicinin de gıda güvenliğini sağlayacak şekilde uygulamaları elimizden geldiğince uygulamaya çalışıyoruz. Tarım Trakya bölgesi için olmazsa olmazlardan bir tanesi, ben şahsen bu bölgenin aile işletmeciliği bazında düşündüğümüzde Tarımsal açıdan özellikle ailelerin ekonomik anlamda ilerleyebilmesi için önemli bir faaliyet alanı olduğunu düşünüyorum. Tarım özellikle bu pandemi sürecinde gıdaya erişim aynı zamanda ülkelerim gıda güvenliği konusundaki tedbirlerini sıkılaştırmasından dolayı son zamanlarda özellikle ithalat ihracata bağlı bu işlemlerde ülkelerin kendi halkının gıda güvenliğini sağlamak için depolama durumunda kaldığı bir dönemi yaşıyoruz bu dönemde tarımın ne kadar önemli olduğu çıktı ortaya.  Sağlık çalışanlarına muhakkak ki hepimizin bir vefa borcu var tabi ki, tarımda çalışanlar da aynı övgüyü hak ediyor diye düşünüyorum” diye konuştu.

Doğan: “Kuraklık sorununun daha da ileri gitmesinin tarımı da kötü yönde etkileyeceğini belirten Doğan; “Şu anda gündemimizde olan kuraklık sorunu daha da büyür ise tarımımızın başka yönlerini tabi ki etkiyecektir. Şu an için bir sıkıntı olmasa da gelecek için büyük bir endişemiz var. Özellikle kuraklık ve kuraklığa bağlı tarımsal üretimin aksaması yönünde ciddi sıkıntılar olacağını meteorologlar da tahmin ediyorlar. Yeterli yağışlar olmazsa başka problemler ortaya çıkmaya başlayacak” dedi.

.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber 1119 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter