26 Kasım 2020 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Yerel gazeteler için araştırma komisyonu teklifi
CHP Kırklareli Milletvekili Türabi Kayan, yerel basının pandemi sürecinden olumsuz etkilendiğini belirterek, yerel gazetelerin ve yerel gazetelerde çalışanların sorunlarının çözümü için TBMM’de araştırma komisyonu kurulmasını istedi.
Lüleburgaz # 18 Kasım 2020 Çarşamba 07:59

Çınar TÜRKMEN

CHP Kırklareli Milletvekili Türabi Kayan, yerel gazetelerin ve yerel gazetelerde çalışan gazetecilerin  sorunlarının araştırılması ve alınacak tedbirlerin belirlenmesi amacı ile bir Meclis Araştırması Komisyonu kurulmasını teklif etti.

Kayan: “Kurulmasını talep ettiğimiz Meclis Araştırma Komisyonu çalışmaları ile yerel gazetelerin ve yerel gazetelerde çalışmakta olan gazetecilerin sorunlarını çözüme kavuşturabileceğimizi düşünmekteyiz” dedi.

“BİR AN ÖNCE UYGUN ÇÖZÜMLER GETİRİLMESİ GEREKMEKTEDİR”

Kayan, teklifin gerekçesinde basının temel görevinin insanların çevresinde olup bitenleri gözlemleyerek, toplumu ilgilendiren gelişmeleri okuyucuya anlaşılır çerçevede sunmak olduğunu hatırlatarak: “Bu durum aslında insanların kendisini etkileme potansiyeli olan olayları bilme arzu ve ihtiyacından kaynaklanmaktadır. Temelde il ve ilçeler olmak üzere, bölgesel konuları ele alan yerel basın, bilgilendirme görevini öncelikli olarak yerine getiren kitle iletişim araçlarıdır. Yerel basın, aynı zamanda demokratik süreçlerin ilk basamağı olan yerel yönetimlerin denetlenmesinde öncü sorumluluğa sahiptir. Dolayısıyla yerel basın, demokratik toplumlarda vazgeçilmez konumda bulunmaktadır” ifadelerine yer verdi.

“PANDEMİ SÜRECİNDE KAN KAYBETTİLER”

Çok sesli ve özgür bir basının demokratik sistemin korunması ve güçlendirilmesinde son derece önemli bir unsuru teşkil ettiğini belirten Kayan: “Yerel basının da ulusal basınla paralel bir seyir takip ettiği göz önünde tutulursa, günümüzde oldukça zor günler geçirmekte olan yerel basın yayın kuruluşlarının sorunlarının belirlenmesi ve bunlara bir an önce uygun çözümler getirilmesi gerekmektedir. Basın İlan Kurumu tarafından paylaşılan resmi ilan alan gazeteler ile bu gazetelerde çalışan gazetecilere ilişkin 2020 yılı istatistikleri, gazeteciliğin pandemi sürecinde kan kaybettiğini göstermektedir. Kurulmasını talep ettiğimiz Meclis Araştırma Komisyonu çalışmaları ile; yerel gazetelerin ve yerel gazetelerde çalışmakta olan gazetecilerin sorunlarını çözüme kavuşturabileceğimizi düşünmekteyiz” dedi.

 

 

Bu haber 1040 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter