29 Ekim 2020 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
“İşsiz sayısı çok daha fazla”
Lüleburgaz # 14 Ekim 2020 Çarşamba 07:51

Metin KARAKUŞ

İYİ Parti Kırklareli Merkez İlçe Başkanı Nagihan Alpsoy Özçelik, Türkiye İstatistik Kurumu’nun önceki gün açıkladığı işsizlik rakamlarına tepki gösterdi.

İşsizliğin had safhaya ulaştığı bir dönemin içerisinde olduklarını ve bunu görmemek için kör olunması gerektiğini belirten Başkan Özçelik; “Türkiye İstatistik Kurumu, verileri neye ve kime göre açıklıyor çok merak ediyorum” dedi.

Özçelik, enflasyon ve işsizlik dahil olmak üzeri matematik kurallarını bile şaşırtacak verilerin ortaya konulduğunu söyledi.

Özçelik, işsizlik verilerini paylaşırken şunları kaydetti: “TÜİK'in dün sabah açıkladığı rakamlara iş bulma ümidi olmayan 1 milyon 335 bin ve iş aramayan ancak iş başı yapmaya hazır olduğunu belirten 2 milyon 866 bin kişi daha eklendiğinde 4 milyon 227 bin kişi olarak açıklanan rakam 8 milyon 428 bin oluyor. Yüzde 13.4 olan işsizlik oranı ise yüzde 26 seviyesine yükseliyor. TÜİK işsizlik rakamlarını açıkladı. Açıklanan verilere göre işsiz sayısı 2020 yılı Temmuz döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 369 bin kişi azalarak 4 milyon 227 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise yüzde 13.4 olarak açıklandı. Ancak TÜİK iş aramayanları işsiz olarak kabul etmiyor. Bu rakam da verilere eklendiğinde işsiz sayısı çok daha fazla. Türkiye İstatistik Kurumu’na göre iş bulma ümidi olmayan 1 milyon 335 bin kişi bulunuyor. İş aramayan ancak iş başı yapmaya hazır olduğunu belirten kişi sayısı ise 2 milyon 866 bin. TÜİK tarafından işsiz sayılmayan toplam 4 milyon 201 bin kişi bulunuyor. Türkiye İstatistik Kurumu, açıkladığı verilerde yer alan 4 milyon 227 bin kişiye bu sayı eklendiğinde “gerçek işsiz sayısı” 8 milyon 428 bin oluyor. Bu da yüzde 13.4 olan işsizlik oranını yüzde 26 seviyesine çıkarıyor”

 

Bu haber 564 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter