05 Ağustos 2020 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Doğa Koleji fen lisesi açıldı
İTÜ- ETA Vakfı Doğa Koleji Lüleburgaz kampüsü, bu yıl özel fen lisesi ile birlikte eğitim-öğretime kapılarını açacak. Fen lisesine öğrenci kabulünün nasıl yapılacağı ve burslar hakkında açıklama yapan Doğa Koleji Koordinatör Müdürü İsmail Potur; “Trakya’da insanların eğitime ne kadar önem verdiğini biliyoruz, bu nedenle fen lisesine ihtiyaç vardı” dedi.
Lüleburgaz # 29 Temmuz 2020 Çarşamba 07:41

Çınar TÜRKMEN

Lüleburgaz’da 6 yıldır eğitim-öğretim veren Doğa Koleji Lüleburgaz Kampüsü, özel fen lisesini hizmete açtı.

 Anasınıfı, ilk, orta ve lise kademelerine ek olarak Lüleburgaz’da açılan fen lisesi, ilk etapta 420 puan ve üzerindeki puana sahip öğrencileri alacak.

Doğa Koleji Koordinatör Müdürü İsmail Potur, Lüleburgaz’ın en başarılı fen lisesi olmak için yola çıktıklarını belirterek; “Fen lisesini düşünen öğrencilerimizin başka bir okul aramalarına gerek kalmayacak. Bölgenin en kaliteli okulunu Lüleburgaz’da açıyoruz. Kadromuz hazır, eksik öğretmenimiz yok. Hem Anadolu hem fen lisesi bazında hazırlıklarımız tamam. Lüleburgaz’da bir fen lisesi ihtiyacı olduğunu gördük. Hem Lüleburgaz’a hem çevre il ve ilçelere hizmet verecek bir okul olarak planladık” dedi.

MEB’İN ONAYI ALINDI

Doğa Koleji’nde kampüs idarecileri ve basın mensupları ile bir araya gelen Doğa Koleji Koordinatör Müdürü İsmail Potur; “Kırklareli’de ilk olan fen lisemizi de açmış bulunuyoruz. MEB tarafından onaylandı ve yayınlandı. Biz de bu doğrultuda kayıtlarımıza başladık. Lüleburgaz Özel Doğa Fen Lisesi’nden başka yerelde resmi olarak açılmış, onaylanmış bir fen lisesi yok” diye konuştu.

FEN LİSESİNE ÖĞRENCİ ALIMI

Fen lisesine öğrenci almak için 420 puan ve üzerini hedeflediklerini belirten Potur; “Ama bunu bir şube olarak hedefledik. İkinci şubeyi açarsak bunu 400 puan tabanına kadar çekmeyi hedefliyoruz” dedi.

Fen lisesinin fiziki mekanına dair bilgiler de veren Potur; “Fiziki mekan olarak, fen lisesini açtıktan sonra bile mevcut öğrencimizin neredeyse bir o kadarını daha alacak kadar büyük bir kampüsümüz var. Sınıflarımız 44 metrekarenin üzerinde. Yani devletin açıkladığı orana göre fazla. Hiçbir seyreltmeye ihtiyaç duymadan eğitime devam edebilecek düzeydeyiz. Okulumuzun bir katını fen lisesi için ayırdık. İTÜ’nün de özellikle kaynak ve akademisyen konusunda desteği olacağını düşünüyoruz. Akademisyenler bazında bu başladı. Bu katkının artarak devam edeceğini biliyoruz.  İTÜ gibi kendini kanıtlamış bir üniversitenin de bize artı bir katkısı olacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

BU YIL İLK DEFA VERİLECEK BURSLAR

Potur, bu yıl Lüleburgaz’da ilk defa vermeye hazırlandıkları burslar olduğunu belirterek; “8’inci sınıflarımızın sonuçları açıklandı, tercih süreci sona ermek üzere. Bizler de özellikle puanı yüksek olan öğrencilerimizden başlayarak bu yıl ilk defa vereceğimiz burslar var. 485 puan ve üzeri puan alan öğrencilerimize eğitim tamamen ücretsiz, yemek, kitap ve kıyafet olarak burs vereceğiz. Lüleburgaz’da her yıl yaklaşık sınıf bazında 1800 ile 2100 arası öğrenci olur. Bu yıl gerçekten farklı bir atmosfer oldu. 4+4+4 sistemi ile birlikte neredeyse yüzde 50 fazla mezun var. Kontenjanlar artırıldı ama buna rağmen hala yerleştirme anlamında ciddi sıkıntılar olduğunu görmekteyiz. 1 yıl öncesine kadar ilçede 1 fen lisesi vardı ve Endüstri Meslek Lisesi’nin bir bölümü sınavla alıyordu. Geçen yıl Kepirtepe sınavla öğrenci alan okullar arasına dahil edildi. Trakya’da insanların eğitime ne kadar önem verdiğini biliyoruz, bu nedenle fen lisesine ihtiyaç vardı” şeklinde konuştu.

Potur, okulların açılışı ile ilgili olarak da 17 Ağustos’ta telafi eğitimleri ile eğitimlere başlayacaklarını belirtti.

 

 

 

 

 

 

Bu haber 1108 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter