05 Ağustos 2020 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Soydaşların posta sorunu çözüldü
Bulgaristan’daki emekli maaşlarını Türkiye’deki bankalardan alan çifte vatandaşların ‘yaşam belgeleri’, Lüleburgaz Bulgaristan Göçmenleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nce Sofya’ya ulaştırıldı.
Lüleburgaz # 29 Temmuz 2020 Çarşamba 07:40

Çınar TÜRKMEN

Bulgaristan Posta Servisi’nin pandemi gerekçesiyle 3 aydır Türkiye’den gönderilmek istenen postaları teslim almaması üzerine, Lüleburgaz’daki soydaşların emekli maaşlarını çekmekte sıkıntı yaşaması üzerine Lüleburgaz Bulgaristan Göçmenleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (BUL-GÖÇ) harekete geçti.

Soydaşların maaşlarının kesilmemesi için başkent Sofya’daki Bulgaristan Ulusal Sigorta Enstitüsü’ne (NOİ) ulaştırmaları gereken yaşam belgelerini toplayan Bulgaristan Göçmenleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği yönetimi, bu belgeleri NOİ Genel Merkezi’ne elden teslim etti.

“DERNEĞİMİZ SORUMLULUK ALDI”

Lüleburgaz Bulgaristan Göçmenleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yüksel Mert; “Bilindiği gibi Bulgaristan emekli maaşlarını Türkiye’deki bankadan alan çifte vatandaşlarımızın Şubat ve Temmuz aylarında sağ olduklarına dair belgeyi yaşadıkları mahallenin muhtarına imzalatarak Sofya’daki NOİ Genel Merkezine göndermeleri gerekiyor. Bulgaristan Posta Servisi pandemiyi bahane ederek 3 aydır Türkiye’den gelen postaları teslim almamaktaydı. Derneğimiz de sorumluluk alarak soydaşlarımızın maaşının kesilmemesi için bu belgeleri elden teslim aldı ve 28 Temmuz itibari ile bir üyemizi görevlendirerek, Sofya'da bulunan NOİ Genel Merkezine elden teslim etti” dedi.

Türkiye’de ikamet eden ve Bulgaristan’dan emekli maaşı alan Bulgaristan vatandaşları yılda iki kez olmak üzere sağ olduklarına dair onaylı  beyannameyi Bulgar makamlarına sunmak zorunda.

 

Bu haber 811 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter