26 Ocak 2021 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
“İstanbul Sözleşmesi yaşatır”
Lüleburgaz Kadın Platformu, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden imzasını çekeceği iddialarına ve kadın cinayetlerine tepki göstermek amacıyla basın açıklaması yaptı.
Lüleburgaz # 28 Temmuz 2020 Salı 06:25

Çınar TÜRKMEN

Lüleburgaz Kadın Platformu, ‘İstanbul Sözleşmesi Yaşatır’ sloganıyla basın açıklaması düzenledi.

Son dönemde Türkiye’de artan kadın cinayetlerine tepki göstermek ve İstanbul Sözleşmesi’ni hatırlatmak amacıyla Kongre Meydanı’nda basın açıklaması düzenleyen Lüleburgaz Kadın Platformu üyeleri, sözleşmeden vazgeçmenin kadın cinayetlerini teşvik edeceğini savundu.

Basın açıklamasını okuyan Yeşim Yılmaz; “2014 yılında yürürlüğe giren İstanbul Sözleşmesi, kadına şiddetin ve ev içi şiddetin önlenmesi ve bunlarla mücadeleye dair Avrupa Konseyi sözleşmesidir. Kadına yönelik şiddetin önlenmesine dair bağlayıcılığa sahip ilk uluslararası sözleşmedir. İstanbul Sözleşmesi biz kadınlar için önemlidir, çünkü sözleşme cinsiyetçi tutum ve davranışları değiştirmeyi hedefler.  Şiddete uğrayan kadın herhangi bir sebeple şikayetinden vazgeçse bile sözleşme hainlere gerekli cezaların verilmesini sağlar. Ailede yer alan bireyleri eşit konumlandırır. İstanbul Sözleşmesi Müslüman toplumun adet, töre, örf ve din gibi temel değerlerini ortadan kaldırmak için düzenlendiği savı dayanıksız ve tamamen gerçek dışıdır. Sözleşmeden vazgeçmeyi savunmak düpedüz kadın cinayetlerine teşviktir. Biz kadınlar, karşımızdaki karanlığın farkındayız ama korkmuyoruz, korkmayacağız, susmayacağız” dedi.

“SADECER KADINI DEĞİL TÜM BİREYLERİ KORUYOR”

Lüleburgaz Kadın Platformu’ndan Aysel Balkan Tan ise, İstanbul Sözleşmesi’nin tüm unsurları ile uygulanması halinde kadınların ölüm korkusu ile yaşamaktan kurtulacaklarını belirterek; “Ayrıca söz konusu sözleşme sadece kadınları değil, erkek, çocuk, engelli, LGBT tüm bireyleri ev içi şiddetten koruyor. Sözleşmeden Türkiye’nin imzasını çekmesi halinde sadece kadınların değil toplumun genelinin kaybı çok büyük olacak. Lüleburgaz Kadın Platformu olarak önümüzdeki süreçte farklı zemin ve zamanlarda sözleşme ile ilgili eylemlerimizi sürdürmeyi düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Bu haber 944 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter