05 Ağustos 2020 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Onlar temizledikçe biz utandık!
Kanalizasyondan 40 ton paçavra çıktı…
Lüleburgaz # 27 Temmuz 2020 Pazartesi 07:41

Lüleburgaz Belediyesi’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait kombine kanal açma aracıyla gerçekleştirdiği kanalizasyon temizliği  çalışmalarında 21 gün boyunca temizlenen 10 bin metre uzunluğundaki kanalizasyon hattından 40 ton ıslak mendil ve benzerlerinden oluşan paçavralar çıkarıldı.

Tansu Edip GÖKBUDAK

Lüleburgaz Belediyesi’nin ilçe genelinde sorunlu olan altyapı sorununu çözmek amacıyla İSKİ ile işbirliğine giderek gerçekleştirdiği kanalizasyon temizliği sona erdi.

İstanbul Su ve Kanalizasyon İşleri’ne (İSKİ) bağlı ekipler tarafından Türkiye’de sadece İBB’de bulunan 48 tonluk yürüyen fabrika lakaplı kombine kanal açma aracıyla yapılan çalışmalar sonucunda Lüleburgaz’ın altyapısından çıkan çöp ve paçavralar yüz kızarttı.

TEK SEFERDE 300 KİLO PAÇAVRA

21 gün boyunca İSKİ ekiplerinin 24 saat esasına dayalı bir şekilde gece gündüz çalışmaları sonucunda 10 bin metre uzunluğundaki sorunlu kanalizasyon hatlarını temizlediklerini söyleyen İSKİ personeli Sait Aras, “Lüleburgaz’da 50 metrelik bir kanalizasyon hattında, o hattı tıkayan yaklaşık 300 kilo paçavra çıkardık” dedi. Paçavraları tek seferde çıkardıklarını söyleyen Aras, “Biz gece gündüz çalışıyoruz. Ona rağmen yetiştiremiyoruz. Ben 21 gündür Lüleburgaz’dayım. Belediye ekibi de bizimle birlikte çalışıyoruz. O kadar çok ıslak mendil ve suda erimeyen şeyleri atıyorlar yetiştiremiyoruz. Hortumla bir çekiyoruz tek seferde 300-400 kilo birleşmiş paçavra malzeme” dedi.

“BÖYLE GİDERSE ISLAK MENDİL YASAKLANMALI”

Islak mendilin ve benzeri paçavraların suda çözünmediği için atıldığı yeri tıkadığını söyleyen Aras, “Gerçekten bu duruma dur demek lazım. Böyle giderse gün gelir belki ıslak mendil yasak olur. Burada 10 bin metre yer temizledik. 10 bin metrede yaklaşık 170 metreküp (ton) kum çıkardık. Paçavralarla birlikte 2 kamyon paçavra çıkardık. Paçavraların da ağırlığı 40 ton. Yağmur yağdığı zaman bahçe, çatı ve yeni yapılan yollardaki kumlar kanalizasyona gidiyor. Ama o paçavralar olmasa buradaki kum direkt arıtmaya gidiyor. Arıtmada ayrıştırılıyor. Atılan çöpler set olduğu için engelliyor” diye konuştu.

 

Bu haber 4223 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter