06 Ağustos 2020 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Hayat hikayesi filmleri aratmıyor…
Lüleburgaz’ın altyapı temizliğine desteğe gelen İstanbul Su ve Kanalizasyon İşleri’nde (İSKİ) temizleme operatörü olan Sait Aras’ın hayat hikayesi filmleri aratmıyor. İki çocuğu gecekondu atıklarını taşıyan kanala düşüp yaşamını yitiren Aras, buna rağmen yılmayarak kanal kombine aracıyla Türkiye’nin dört bir yanındaki kanalizasyon hatlarını temizliyor. Görünüm Gazetesi’ne konuşan Aras, “Çocuklarım hep aklıma geliyor. Ben çünkü iki tane çocuğumu kaybettim. Yüzlerce insanının sorununu giderdim, insanları mutlu ettim. Ama bir yönden ben de mağdur oldum” diye konuşarak yürekleri burktu.
Lüleburgaz # 27 Temmuz 2020 Pazartesi 07:39

Tansu Edip GÖKBUDAK

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İSKİ’de kanalizasyon şefliğinde temizleme operatörü olarak 21 yıldır çalışan Sait Aras’ın yaşam öyküsü filmleri aratmıyor.

2013 yılında Alibeyköy Barajı kıyısında oynayan 5 yaşındaki oğlu Berşan ve 13 yaşındaki Ahmet Ergin Aras'ın gecekonduların atıklarını taşıyan kanala düşüp yaşamını yitirmesi sonucu hayatı altüst olan Aras, tüm bu yaşadıklarına rağmen hayattan kopmadı. Geride kalan çocukları ve ailesi için yaşama sıkı sıkıya tutunan Aras, her gün çocuklarını hatırlatmasına rağmen kanalizasyon hatlarını temizlemeye devam etti. Türkiye’nin pek çok noktasında kanalizasyon hatlarının temizlenmesinde görev alan Aras’ın son durağı ise Lüleburgaz oldu.

“ÇOCUKLARIM AKLIMA HEP GELİYOR”

Kanalizasyon temizleme işine 1999 yılında başladığını ve bu işin artık kendi mesleği olduğunu söyleyen Aras, biricik evlatlarını ise bir türlü unutamadığını söyledi. Aras, “Çocuklarım hep aklıma geliyor. Ben çünkü iki tane çocuğumu kaybettim. Yüzlerce insanının sorununu giderdim, insanları mutlu ettim. Ama bir yönden ben de mağdur oldum. Gerçekten herkesin biraz düşünmesi lazım. İnsanların ne atıp atmayacağını bilmesi lazım. O an aklıma geldiği zaman bile kekemeliyorum. Kelimeleri birleştiremiyorum. O kadar duygusallaşıyorum” dedi.

“HAYAT HİKAYEM BİRAZ ACI”

Yaşadığı onca acıya rağmen yaşamdan kopmayan Aras, benzer durumdaki insanlara da ders verir nitelikte konuştu. Aras, “Ben 21 yıldır bu işi yapıyorum. Çoğu kez dış görevlere de gittim. Ne diyeyim. Hayat hikayem biraz acı. Ona rağmen mücadele ediyorum. Bu benim işim. Ben bununla mutluluk duyuyorum. Hizmet etmekten, insanların sorununu çözmekten mutluluk duyuyorum. Burada da ekmek yiyorum. Bu benim ekmek kapım” diye konuştu. 

“BİZİM ARAÇ YÜRÜYEN FABRİKA”

Lüleburgaz’ın 10 kilometre uzunluğundaki kanalizasyon hattını 21 gün boyunca temizleyen Aras, mesleği hakkında da bilgilendirmede bulundu.

48 ton ağırlığındaki devasa kombine aracını çocuk oyuncağı gibi kullanan Aras; “Bizim araç aslında yürüyen fabrika. Adı kombin ama yürüyen fabrika. 48 ton. 21 yıldır bu işi yapıyorum. Sürekli kanal temizliğinde çalışıyorum” dedi.

“ISLAK MENDİL BÜYÜK SORUN”

İnsanların kanalizasyona attığı ıslak mendillerin en büyük sorun olduğunu söyleyen Aras, “Karşılaştığım en büyük sorunlardan biri vatandaşların çok fazla ıslak mendil atması. İnsanlar önlerine ne geliyorsa tuvalete atıyor. Bu kanalizasyon hatları için çok büyük bir sorun. Biz ve Lüleburgaz Belediyesi gece gündüz çalışıyoruz. Ama o kadar çok çöp atıyorlar ki yetiştiremiyoruz. Islak mendiller bir yerde birleşip paçavra haline geliyor. Böyle olunca su akışı engelleniyor. Islak mendilleri atmamak gerekiyor” dedi.

EVE EŞYA ALMAM KİTAP ALIRIM

Geride kalan 4 evladından biri jandarma özel harekat mensubu olan, gazetecilik bölümünde okuyan oğlu ve ikiz kızları olan Aras, çocuklarının eğitimine önem verdiğini söyledi.

Kitap okumayı çok seven Aras, “Eve eşya almam kitap alırım. Çocuklarımı da kitap okuması için hep teşvik ederim. Evde bu nedenle hiçbir şekilde televizyon açmayız, kitap okuruz” dedi.

Bu haber 3272 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter