05 Ağustos 2020 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Balkan Türkleri Lozan’a sahip çıktı
Sadık Ahmet’e vefa…
Lüleburgaz # 27 Temmuz 2020 Pazartesi 07:31

Edirne Balkan Türkleri Federasyonu’nun düzenlediği törenle Lozan Barış Antlaşması yıldönümü ve Batı Trakya Türk Azınlığının efsanevi lideri Dr. Sadık Ahmet anıldı.

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Başkanı Sabri Mutlu, Trakya Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği başkanı Cevat Güneş, Büyükkarıştıran Bulgaristan Türkleri Derneği başkanı Cevat Sedes, Ergene Balkan Türkleri Derneği Başkanı Murat Com, Babaeski Balkan Türkleri Derneği Başkanı Erdinç Öztürk, Silivri Bulgaristan Göçmenleri Derneği Başkanı Beyzat Bedel, Lüleburgaz Bulgaristan Göçmenleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yüksel Mert, Edirne Gençlik ve Eğitim Derneği Başkanı Şerif Çapkın ile Konfederasyon, Federasyon ve Dernek yöneticilerinin katılımlarıyla Edirne Lozan Anıtı önünde düzenlenen törende 24 Temmuz’un Balkan ve Rumeli Türkleri için çok yönlü önemi üzerinde duruldu.

Burada yapılan açıklamada; “Bu anıtın önünde bu anmayı yapmamız da tesadüf değildir. 24 Temmuz 1923 yılında İsviçre’nin Lozan şehrinde imzalanan ve önemli bir bölümünün Batı Trakya’da yaşayan Türk azınlığının azınlık haklarını düzenleyen bu anlaşma ihlal edildiği için Dr. Sadık Ahmet mücadele veriyordu. Bu iki tarihin çakışmasının da tesadüf olmadığını hepimiz biliyoruz, ne yazık ki kazanın gerçekleşme şekli de tarihi de karanlık güçlerin bir senaryosu olduğuna inanıyoruz. Bu ve benzeri azınlık haklarını da içeren anlaşmalar ülkemiz ve Balkan ülkeleri arasında defalarca imzalanmıştır ve nihayetinde BM Evrensel İnsan Hakları Beyannamesine tüm bu ülkeler imza koymuş olmalarına rağmen hala bu manada bir arpa boyu yol alınamamıştır. Anadilde eğitim veren okullarımız yok denecek kadar azdır ve olanlar da sürekli engellemelerle karşı karşıya kalmaktadırlar. Birçok Osmanlı yadigârı camimiz ve vakıf malı eserlerimiz ya yıkılmış ya da “tarihi eser” kisvesi altında kasıtlı yıkılmaya bırakılmıştır. Buna karşılık benim ülkemde bir insanlık dersi niteliğinde kararlar alınmış ve birçok kilise restore edilerek insanlığın hizmetine açılmıştır, ayrıca azınlık vakıflarına ait vakıf malları da sahiplerine iade edilmişlerdir. Henüz 48 yaşında hayatının baharında hayattan koparılan, Batı Trakya’da insan Hakları mücadelesinin simgesi olmuş Dr. Sadık Ahmet’i özlemle, minnetle ve rahmetle anıyoruz” denildi.

 

 

Bu haber 502 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter