05 Ağustos 2020 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Lozan’a sessiz anma!
Lüleburgaz # 25 Temmuz 2020 Cumartesi 09:44

Haber Merkezi

Lozan Barış Antlaşması’nın 97’nci yıldönümü nedeniyle yapacakları basın açıklamasına Türkiye genelinde izin verilmeyen Atatürkçü Düşünce Derneği şubeleri, yaptıkları yazılı basın açıklaması ile Lozan’ın yıldönümünü kutladı.

ADD Lüleburgaz Şubesi yönetimi, dün saat 12:00’de yapmayı planladıkları çelenk koyma, İstiklal Marşı okuma, saygı duruşu ve basın açıklaması programının yasaklanması üzerine dernek binasında bir araya geldi.

Türkiye genelinde tüm şubelerin basın açıklamalarının Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. Maddesi’ne göre yasaklandığı belirten ADD Yönetimi, genel merkez tarafından yayımlanan basın açıklamasını paylaştı.

24 Temmuz 1923’de imzalanan Lozan Barış Antlaşması ile emperyalizmin, cepheden sonra masada da yenilgiye uğratıldığı belirtilen açıklamada; “Son yıllarda; yalan ve sahte tarih yazma gayretleri hız kazanmıştır. Lozan’a, Lozan’ın ve Türkiye Cumhuriyeti’nin mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ve yol arkadaşı İsmet İnönü’ye yönelik çirkin ve sınır tanımaz saldırılar bu nedenledir. Lozan karşıtlığı, Sevr yandaşlığıdır. Bölünmek, parçalanmak ve emperyalizme yem olmaktır. Atatürk’ün kurduğu ulus devlet modelinin, çağdaş kazanımların ve Cumhuriyetin niteliklerinin tasfiye edilmesidir. Lozan karşıtlığı; hilafetin ve saltanatın geri getirilmek istenmesidir. Milli egemenlik yerine saray ve hanedan hâkimiyetini kabullenmektir. Millilik yerine ümmetçiliktir. Siyasal dinci bir devletin inşasına yüksek sesle  “evet” demektir. Çoklu hukuk sistemini benimsemektir. Hukukun üstünlüğünün yok edilmesidir. Lozan karşıtlığı; bölücü, gerici, işbirlikçi, cemaatçi, tarikatçı, PKK ve FETÖ’cü vb. yapılanmalara göz yummaktır” denildi.

“LOZAN KARŞITLIĞI, SEVR YANDAŞLIĞIDIR”

Açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi; “Lozan, Cumhuriyetimizin ve milletimizin dayandığı en güçlü siyasi ve hukuki temeldir. Bu temelle oynamak, Türkiye Cumhuriyeti’nin sarsılması ve yıkılmasıdır. Milletimizin ayrıştırılması, kamplaştırılması ve kutuplaştırılmasıdır. Buna izin vermeyeceğiz. Lozan karşıtlarının yürüttüğü, sinsi politikalara seyirci kalmadık, kalmayacağız. Lozan’ın 97. yıldönümünde; Büyük Atatürk’ün, İsmet İnönü’nün, milli kahramanlarımızın, devrim ve demokrasi şehitlerimizin manevi huzurlarında ve Milletimizin önünde bir kez daha ant içiyoruz ki Türkiye Cumhuriyeti’ne, Cumhuriyetimizin çağdaş niteliklerine, Lozan’a ve Milletimize sahip çıkmaya devam edeceğiz. Uyarıyoruz; Lozan karşıtlığı, Sevr yandaşlığıdır. Atatürk’ün kurduğu Milli devletin tasfiyesidir. Orta çağ karanlığına teslim olmaktır. Hilafet ve saltanat heveslilerine biat etmektir. Bu emperyal oyunlara karşı, herkesi dikkatli olmaya; yurttaşlık sorumluluğu ile yasal ve demokratik yollarla mücadeleye çağırıyoruz”

Bu haber 820 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter