06 Ağustos 2020 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Danıştay ‘Ergene havzasında olmaz’ dedi
Çerkezköy ve Kapaklı sınırları içerisinde yapılmak kömürlü termik santral için yapılan Ergene Havzası Revizyon Çevre Düzeni Planı Değişikliği’ne yürütmeyi durdurma kararı verdi.
Tekirdağ # 25 Temmuz 2020 Cumartesi 07:28

Haber Merkezi

Danıştay 6. Dairesi, Tekirdağ Barosu tarafından açılan davada, Çerkezköy’de yapılması planlanan Termik Santral ve Ergene Havzası Revizyon Çevre Düzeni Planı Değişikliği için yürütmeyi durdurma kararı aldı.

Danıştay 6. Dairesi’nde görülen davada gerekçeli karar açıklanırken, Çerkezköy ve Kapaklı sınırları içerisine yapılması planlanan kömürlü termik santral için yapılan imar plan değişiklikleri, Danıştay tarafından hukuka aykırı bulundu.

Tekirdağ Barosu Başkanlığı’nın plan değişikliği için teknik ve zorunlu sebep bulunmadığı, plan değişikliği ile getirilen kömüre dayalı termik santralin çevre açısından kirletici olduğu ve insan sağlığını tehlikeye attığı, 2009 tarihli Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası Çevre Düzeni Planı ile Ergene Havzası’ndaki kirliliği önlemek için getirilen ilkelere aykırı olduğu, Danıştay 6. Dairesi’nin Trakya planlanmasına dair daha önce verilmiş olan yargı kararlarına aykırı olduğu gerekçesiyle açtığı yürütmeyi durdurma ve iptal davasında karar verildi.

Danıştay 6. Daire, Çerkezköy’de enerji üretim alanı planlanmasına yönelik Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca 17.10.2017 tarihinde onaylanan 1/100.000 ölçekli Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası Revizyon Çevre Düzeni Planı Değişikliği’nin yürütmesinin durdurulmasına oyçokluğu ile karar verdi.

 

 

 

Bu haber 1660 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter