01 Ekim 2020 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
“Düğün yoksa ekmek de yok”
Koronavirüs salgını nedeniyle düğünlerin yasaklanması fotoğraf sektörünü de vurdu. Lüleburgaz’da uzun süredir düğün fotoğrafçılığı yapan Kraft Fotoğraf Stüdyosu sahibi Mehmet Göksel Orhan, Lüleburgaz’da fotoğrafçılık sektörünün yüzde 90 küçüldüğünü söyledi. Orhan, “Bizim için düğün yoksa ekmek de yoktur” dedi.
Lüleburgaz # 23 Mayıs 2020 Cumartesi 07:26

Tansu Edip GÖKBUDAK

Koronavirüs salgını nedeniyle alınan önlemler kapsamında kapatılan işyerleri büyük ekonomik zorluklarla boğuşurken, bu durumdan kapanmasalar dahi fotoğrafçılar da etkilendi. Özellikle Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında düğün fotoğrafçılığı konusunda işleri artan fotoğrafçılar, düğünlerin Covid19 önlemleri kapsamında ikinci bir karara kadar yasaklanmasının ardından zor durumda kaldı. Peş peşe gelen düğün çekimleri iptalleriyle ekonomik darboğaza sürüklenen fotoğrafçılar, sektörün yeniden canlanmasını iple çekiyor. Yaşanan bu sorunla ilgili sektörün durumunu Mehmet Göksel Orhan Görünüm Gazetesi’ne anlattı.

“İNSANLAR TEMEL İHTİYACA YÖNELDİ”

Koronavirüs salgının Türkiye’de görüldüğü 11 Mart’tan bu yana birçok işletmenin önlem amaçlı kapatıldığını ancak fotoğraf stüdyolarının bu yasak dahilinde olmadığını hatırlatan Orhan, “Bizim kapalı olacağımıza dair genelge yok ama insanlar sokaktan çekildiği için fotoğrafçılıkta düşme yaşanıyor. Özellikle stüdyolarda fotoğraf çekimi olmak üzere fotoğrafçılıkla ilgili malzemelere ulaşım azaldı. İnsanlar doğal olarak temel ihtiyaçlarına yöneliyor” dedi.

“EN AĞIR ETKİLENENLERDENİZ”

Düğün sezonundaki belirsizliklerin hem fotoğrafçıları hem de bu sezonla ilintili sektörleri etkilediğini söyleyen Orhan, “Çok geniş bir yelpaze etkilendi. Biz de bu yelpazenin içerisinde en ağır noktalardan birindeyiz. Düğünler yoksa bizim için ekmek de yok” diye konuştu.

“YÜZDE 90 KÜÇÜLDÜ”

Salgının sektörü çok büyük oranlarda etkilediğini kaydeden Orhan şöyle konuştu; “Fotoğrafçılık sektörü yüzde 90 küçüldü. Geçen sene bu dönemlerde sürekli sahadaydık. Bu durum işin büyük kısmını götürdü. Stüdyo kısmımız yüzde 20 ise yüzde 80 kazancımız düğün fotoğrafçılığı. Düğüne dair olan bütün organizasyonlar çoğunlukla erteleme bazında. Devletin yaptığı 1 Temmuz gibi bir açıklama var. Valiliğimizin düğünlerin ikinci karara kadar yasaklandığına ilişkin karar var. Bu nedenle insanlar da ne olacağını bilmiyor. İnsanlar düğünleri açılsa da sosyal mesafe ortamında nasıl düğün yapacak? Bu şartlar altında bütçelerini de düşünecekler.”

YENİ NORMAL NASIL OLACAK?

Öte yandan Orhan, yeni normal sürecine fotoğrafçıların da uyum sağlayacağını söyleyerek, “Muhtemelen önceden tek araba gittiğimiz yere çift araba gideceğiz. Fotoğraf çekeceğimiz çiftlerle aramızda mesafe olacak. Belki de maskesiz çekim olmayacak. Bunların hepsi çekimin bütün süreçlerini zorlayacak. Kullandığımız ekipmanların hepsini sterilize edeceğiz. Araçları, gideceğimiz yerleri sterilize etmemiz gerekecek” dedi.

FİYATLAR ARTACAK MI?

Orhan, sadece fotoğrafçıların değil bütün sektörlerin bu süreçten olumsuz etkilendiğini söyleyerek, düğün fotoğraflarının fiyatlarında çok ciddi bir artış beklemediğini belirtti. Orhan, “Fiyatlar geçen yıla arz talep meselesine göre belli olacak. Gördüğüm kadarıyla fiyatlarla en minimum seviyede oynayarak bir artış olacak. Bu nedenle enflasyonla orantılı şekilde olacak” ifadelerini kullandı.

EYLÜL’DE ARTIŞ BEKLENİYOR

Tüm bunların yanı sıra Orhan, düğün mevsiminin açılmasını bekledikleri Temmuz, Ağustos ve özellikle Eylül ayında işlerinin artmasını beklediklerini söyledi. O dönemde hemen hemen her gün düğün olmasını beklediklerini kaydeden Orhan, o dönemden beklentisinin yüksek olduğunu söyledi. 

Bu haber 4204 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter