01 Ekim 2020 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Meclisten ‘kademeli su faturası’ açıklaması
Kırklareli Belediyesi Meclis Üyeleri, son günlerde tepkiye neden olan kademeli su faturası uygulaması hakkında yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada; ““Meclisimizde oy birliği ile alınan bu kararın, kamuoyuna yanlış lanse edilmesi,  başta Pandemi ile mücadelede ön saflarda yer alan belediyemiz personelinin özverili çalışmalarını gölgelemektedir” denildi.
Kırklareli # 23 Mayıs 2020 Cumartesi 07:22

Haber Merkezi

Kırklareli Belediye Meclisi üyeleri, son günlerde çok tartışılan suya kademeli faturalandırma uygulaması hakkında gelen eleştirilere bir açıklamayla cevap verdiler.

Meclisin, 28 Nisan 2020 tarihinde olağanüstü yapılan toplantısında alınan kararla ilgili kamuoyuna bilgilendirme yapılmasının zaruri görüldüğü belirtilen açıklamada; “Meclisimizde oy birliği ile alınan bu kararın, kamuoyuna yanlış lanse edilmesi,  başta Pandemi ile mücadelede ön saflarda yer alan belediyemiz personelinin özverili çalışmalarını gölgelemektedir” denildi.

“MECLİSİMİZ TÜM YETKİLERİNİ KULLANMIŞTIR”

Açıklamada, 28 Nisan’da olağanüstü toplanan meclisin, Covid-19 salgınının ekonomik ve sosyal hayata etkilerinin azaltılması amacıyla  Kanunun 1’inci maddesinde  yer alan tüm hükümleri  görüştüğünü ve  meclise verilen yetki çerçevesinde, tüm vatandaşların lehine olacak şekilde indirim, erteleme ve faaliyetini durduran işletmelerden alacaklarının tahsilinden feragat edilmesi, toplu taşıma araçlarına gelir desteği ödenmesi, reklam ilan ve çevre temizlik vergilerinin 3 ay süre ile alınmaması gibi tüm yetkilerini kullandığı hatırlatıldı.

Devamında şu ifadelere yer verildi; “Su ücretleri ile ilgili yapılan düzenlemeyle, Pandemi öncesi halihazırda çevre tüm Belediyelerden uygun olan kullanılan suyun metreküp fiyatı, kartlı sayaç kullanan meskenlerde süresiz  2,90 TL’den 2,50 TL’ye, kartlı sayaç kullanmayan meskenlerde  3 ay süre ile 2,90 TL’den 2,50TL’ye indirilmesine karar verilmiştir. İşletmelerde kullanılan suyun, yine Pandemi  öncesi  halihazırda birçok çevre Belediyeden uygun olan suyun metreküp fiyatı, kartlı Sayaç kullanan işletmelerimiz için değişmemiş  ve 5,80 TL olarak kalmış, kartlı sayaç kullanmayan işletmelerimizde ise, kritik seviyelerde bulunan su rezervlerimizin korunması, su  tasarrufuna katkı sağlamak, Pandeminin daha uzun süreler devam etmesi halinde su ihtiyacımızın karşılanması ile ilgili sıkıntı yaşamamak ve kartlı sayaç kullanımını teşvik etmek amacıyla kademeli fiyat tarifesine geçilmesine karar verilmiştir. Buna göre kartsız sayaç kullanan işletmelerde suyun birim fiyatı 1-15 m3 için 5,80TL , 16-25 m3 için 8,70 TL, 25 m3 üzeri kullanımın 15,00 TL yapılmasına karar verilmiştir. Belediyemizin sınırları içinde yer alan toplam 1540 işletemeden, yüzde 88’i 1-15 m3 arası su tüketimi yapmakta olup, kademeli tarifeden etkilenen,  yüzde 12’lik kısmın, kartlı sayaç kullanımına geçmesi halinde, kademeli tarife olmaksızın m3 fiyatı 5,80 TL olarak uygulanmaya devam edecektir. Sonuç olarak su ücretlerinde kartlı sisteme geçen ve su tasarrufuna yardımcı olan hiçbir işletmemize zam uygulanmayacaktır”.

“MECLİSİMİZİN KISA VADELİ KARARLAR ALMASI BEKLENEMEZ”

Açıklamada; “Belediyemizin, geçici sürelerle indirim yaparak, suni bir rahatlama sağlamadığı, Pandemi öncesi çevre belediyelerin ve belediyemizin ücret tarifeleri incelenirse açıkça görülecektir. Halkımızın oyları ile seçilmiş Kırklareli Belediye Başkanı ve Meclis Üyeleri, sadece bir grubun değil tüm halkımızın ve esnafımızın menfaatlerini düşünmektedir. Meclisimizde oy birliği ile alınan bu kararın, kamuoyuna yanlış lanse edilmesi, başta Pandemi ile mücadelede ön saflarda yer alan belediyemiz personelinin özverili çalışmalarını gölgelemektedir. Meclis üyelerimizin, siyasi parti gözetmeksizin belediyemizin, halkımızın menfaatleri için var olduğu bilinci ile uzun vadede tüm vatandaşlarımızın zararına olacak, kısa vadeli kararlar alması beklenemez. Birlik, beraberlik, ve özverili çalışmaya en çok ihtiyaç duyduğumuz bu zor zamanlarda, ölçülü eleştiri, tenkit ve önerilerin başarıya giden yolda elzem olduğu farkındalığı ile, Meclis üyeleri olarak Ülkemiz, Belediyemiz ve Halkımızın menfaatleri adına çalışmaya devam edeceğimizi tüm kamuoyuna  saygılarımız ile duyururuz” denildi.

Bu haber 1177 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter