31 Mayıs 2020 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Kırklareli’de Ömer Seyfettin paneli
Kırklareli # 23 Mayıs 2020 Cumartesi 06:20

Kırklareli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, geleneksel hale getirdiği konferans ve panellerine pandemi döneminde de ara vermeden devam ediyor.

Zoom adlı program üzerinden çevrimiçi olarak gerçekleştirilen üç ayrı konferansın ardından dördüncü etkinlik, Erciyes Üniversitesi’nden Prof. Dr. Hülya Argunşah, İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nden Prof. Dr. Muharrem Dayanç ve İstanbul Üniversitesi’nden Doç. Dr. Nuri Sağlam’ın katılımıyla yapıldı.

“Öncü Bir Ses: Ölümünün 100. Yılında Ömer Seyfettin” adlı panelin moderatörlüğünü Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ali Kurt üstlendi.

Panel programı Zoom’un yanı sıra, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nün Instagram ve YouTube hesapları üzerinden de canlı yayınlandı.

Panelde; Ömer Seyfettin’in biyografisine yer verilerek onun sanat anlayışına değinildikten sonra 1911 yılında Genç Kalemler dergisinde yayımlanan “Yeni Lisan” makalesiyle birlikte yüksek sesle tartışılmaya devam edilen “Türk Dilinin Mahiyeti Meselesi” üzerinde duruldu. Ardından Ömer Seyfettin’in Türk hikâyeciliğindeki yeri ve önemine, şairliğine, düşünce dünyasına yer verildi.

 

Bu haber 522 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter