31 Mayıs 2020 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Saros’ta neler oluyor?
Saros Körfezi’nde yapılması planlanan, çevrecilerin sert tepki gösterdiği ve son olarak bilirkişinin de mahkemeye sayfalarca olumsuz rapor sunduğu FSRU Liman projesiyle ilgili 6 Mayıs’ta yapılan İDK toplantısı tepki çekti. Saros Körfezi’nin doğal haline bırakılması gerektiğini savunan çevreci aktivist Hakan Dedeoğlu, “Saros üzerinde oynanan oyunlar ne olursa olsun kimden gelirse gelsin son derece yanlış. Saros asla tartışılabilir mesele değildir” dedi.
Lüleburgaz # 21 Mayıs 2020 Perşembe 07:36

Tansu Edip GÖKBUDAK

Saros Körfezi’nde yaratacağı çevresel felaket uyarılarına rağmen yapılmaya çalışılan FSRU Limanı’yla ilgili olarak hiçbir kurum ve kuruluşların temsilcilerine duyurulmadan yapılan İnceleme Değerlendirme Komisyonu’nun toplantısına tepkiler artarak devam ediyor. Koronavirüs tedbirleri kapsamında toplantılar ileri bir tarihe ertelenirken ÇED olumlu kararı alınabilmesi için hiçbir duyuru yapılmadan gerçekleştiren toplantıyla ilgili TEMA Vakfı’nın eski sorumlularından çevreci Hakan Dedeoğlu Görünüm Gazetesi’ne açıklamalarda bulundu.

“OYUNLAR NE OLURSA OLSUN…”

Dedeoğlu, Saros Körfezi’yle ilgili çok uzun süredir devam eden bir olumsuzluk süreci olduğunu söyleyerek, Saros üzerinde oyunlar oynandığını söyledi. Dedeoğlu, “Saros üzerinde oynanan oyunlar ne olursa olsun kimden gelirse gelsin son derece yanlış. İnsanın en kıymetlisi neyiyse Saros asla tartışılabilir mesele değildir. Bunun hukuksal olan ya da olmayan yanı da olamaz. Çünkü hukuk dediğimiz şey belirli güçlerin kararlarıdır” ifadelerini kullandı.

“İKTİDAR SONUCUNU KABUL ETMİYOR”

Saros Körfezi ile ilgili yaşanan en büyük sorunun mevcut iktidarın yasal sürecin sonucunu kabul etmemesi olduğunu söyleyen Dedeoğlu, “Bu konuda hem yasaların hem de hukukun aldığı bir karar var. Bir de bu konuda bilirkişiler var. Bunların içinde her türlü konuda uzman kişiler var. Jeoloji, su bilimcisi, yer bilimcisi, ormancısı, tarım ve toprak temelli olmak üzere hemen hemen her konuda uzmanın verdiği bir karar var. Ama bunların dinlenmediği durumda gelinen bir nokta var. Bu işin sağcısı, solcusu asla yok” dedi.

“ACI ÇEKMEDEN DERS ALMIYORUZ”

Saros’ta yapılması istenen limanın bölgenin bütün doğal yapısını bozacak çıkar odaklı bir anlayış olduğunu vurgulayan Dedeoğlu, “Burada en önemli konu, biz acı çekmeden ders almıyoruz. Malum, Saros’la ilgili planlanan projede hemen çok yakınında deprem bölgesi var. Bu bölgenin hemen çok yakınında Zağnos fayı gibi büyük deprem yaratabilecek fay hattı var. Diğer taraftan Türk milletinin kaderinin değiştiği Çanakkale savaşlarının verildiği bölge burası. Saros Körfezi’nin kıyısında köşesinde, her yerinde tarih zenginliği var. Diğer yandan denizaltı florası muhteşem zengin. Burada hukuk tanımazlık var” diye konuştu.

“BU SAVAŞI KAZANMALIYIZ”

Dedeoğlu, siyasetle uğraştığını ancak her zaman muhatabının devlet olduğunu söyleyerek, Saros’ta yaşanan durumu çevre savaşı olarak nitelendirdi. Dedeoğlu, “Her ne kadar siyasetle uğraşsam da tek muhatabım devlettir. Ben devletin değişmezliği konusuna mücadele eden birisiyim. Bu bir savaşsa bu savaşı biz Saros, Trakya ve Türkiye olarak kazanmalıyız. Bu zenginlikleri bir daha kaybettikten sonra asla geri alma şansımız mümkün değil” ifadelerini kullandı.

ORAYI ADRES GÖSTERDİ

Son olarak Dedeoğlu, bu süreçte yoğun mücadele edenlere teşekkür ederken, Saros Körfezi’nde yapılmak istenen FSRU Limanı’nın Marmara Ereğlisi’ndeki mevcut limanın büyütülerek yapılabileceğini söyledi. Dedeoğlu, “Bu konuda dava sürecinin avukatı olan Bülent Kaçar, hukuksal takipçisi konumunda. Diğer yandan Edirne Milletvekilimiz Okan Gaytancıoğlu bu mücadeleye katkı koyuyor. Bunların hepsi bu mücadelenin önemli ayakları.Saros gönüllülerinin bu mücadeleye büyük katkısı var. Buna rağmen iktidarın Saros konusunda bu yönde bir adım atmaması gerekiyor. Bu konunun Türkiye’nin çıkarı olduğuna düşünmüyorum. Saros’ta yapılmak istenen Marmara Ereğlisi’nde var zaten. Gerekirse orayı büyütsünler”  şeklinde konuştu.

Bu haber 1471 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter