31 Mayıs 2020 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Beslenme uzmanından D vitamini uyarısı
“En az yarım saat alınması gerekiyor”
Lüleburgaz # 20 Mayıs 2020 Çarşamba 07:51

Lüleburgazlı beslenme uzmanı ve diyetisyen Melike Özefsun, koronavirüse karşı bağışıklık kazanmada etkisi olduğu düşünülen D vitamini konusunda Görünüm Gazetesi’ne açıklamalarda bulundu. Koronavirüsten hayatını kaybedenlerde D vitamini eksikliğinin görüldüğünü hatırlatan Özefsun, “Koronavirüsten ölenlerin çok ciddi bir D vitamini eksikliği olduğu ortaya çıktı. En azından belirli bir süre mutlaka kremsiz şekilde güneş görmeliler” dedi.

Tansu Edip GÖKBUDAK

Koronavirüs salgınıyla birlikte düzenli ve dengeli beslenmenin yanı sıra vücuda alınacak vitaminlerin önemi bir kez daha ortaya çıktı.

Özellikle bağışıklığı güçlendirici besinler önem kazanmaya başlarken, koronavirüse karşı D vitamininin etkisi uzmanlar tarafından konuşulmaya başladı.

Bu durum Kırklareli Valisi Osman Bilgin’in Kırklareli’nde koronavirüsten hayatını kaybeden 28 kişiden 10’unda ciddi şekilde D vitamini eksiği olmasını açıklamasıyla tekrar ayyuka çıktı.

Yaşanan bu gelişmelerin ışığında Lüleburgazlı diyetisyen Melike Özefsun, Görünüm Gazetesi’ne önemli açıklamalarda bulundu.

GÜNDE EN AZ YARIM SAAT GÜNEŞ GÖRÜN

Koronavirüste kişinin ne olursa olsun D vitamini almasının çok önemli olduğuna dikkat çeken Özefsun, “Türkiye’de D vitamini düşüklüğü çok sık görülüyor. Çok ciddi görülüyor. Dolasıyla bu takviyeyi düzenli olarak almalılar. D vitamini süt ve süt ürünlerinde ve et gruplarında var. Ama eğer ki gündüz dik güneş alamıyorsa ki en az bir saat ya da yarım saat alması gerekiyor” dedi.

GÜNEŞ KREMİNE DİKKAT!

Yaz aylarında insanların fazla yanmamak için güneş kremi sürdüğünü hatırlatan Özefsun, bu süreçte hiç değilse günde yarım ya da bir saatliğine güneş kremi sürülmeden kollardan güneş alınması gerektiğini söyledi.

Özefsun, “Pro D vitamini, D vitaminine deride dönüşüyor. Deriden de güneşten yararlanamayınca vücuttaki D vitamini net şekilde düşüyor. Hatta güneş koruma kremi bile sürerseniz o da engelliyor net şekilde. Kişinin güneşten dik bir şekilde çıplak bir şekilde alması lazım. D vitamininin net şekilde sentezini düşürüyor” diye konuştu.

“FAZLASI DA ZARAR”

Koronavirüsten ölenlerin belli bir kısmında çok ciddi D vitamini eksikliğinin ortaya çıktığını hatırlatan Özefsun, bu süreçte güneş kremi kullanımını azaltarak belli bir süre dik güneş almanın yararlı olduğunu tekrarladı.

Özefsun, güneş göremeyen ofis çalışanlarının da bir şekilde gün içinde güneş alması gerektiğini söyleyerek, D vitaminin fazlasının da zararlı olacağını söyledi.

Özefsun, “Bu önemli bir konu. Usulsüzce D vitamini almak da yanlış. D vitaminin kanda belirli düzeyin üzerine çıkması sorun yaratabilir. Çünkü D vitamini idrarla atılamıyor. B ve C vitamini suda çözündüğü için fazlasını idrarla atabiliyorsunuz. O yüzden ona dikkat etmek gerekiyor. İnsanlar haberlerde ya da D vitamini gördükten sonra ya bilgisizce ne kadar oranda kullanmasını bilmeden bir hekimin önerisiyle almadan kullanırsa kandaki dozajı artabilir. Bu da tehlikeli bir şeydir” ifadelerini kullandı.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber 1319 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter