30 Eylül 2020 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Vatandaşlar arı ürünlerine yöneldi
Lüleburgaz # 20 Mayıs 2020 Çarşamba 07:38

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde uzmanların "bağışıklık sisteminin güçlendirecek ürünleri tüketin" tavsiyeleri üzerine, Kırklareli'nde özellikle propolis ve meşe balına ilgi önemli oranda arttı.

Kırklareli'nde arı ürünleri üreten Emrah Akol, yeni tip koronavirüse karşı bağışıklık sistemlerini doğal yollarla güçlendirmek isteyenlerin kişinin arı ürünlerine yöneldiğini söyledi.

Salgının hemen ardından antioksidan bakımından zengin olan propolis başta olmak üzere, meşe balı ve polen satışlarının ciddi oranda arttığını belirten Akol, stokların tükenme noktasına geldiğini ifade etti. 

Akol, özellikle İstanbul'da yaşayanların internet üzerinden arı ürünlerine ulaştıklarını vurgulayarak, "Salgından sonra propolis satışları neredeyse 10 misli arttı. Günlük satışımız propoliste 5 şişe iken bugünlerde 50 şişeye kadar çıktı. Gün gün artıyor. Bal ve polende de aynı. Normal şartlara göre çok artış oldu. Son günlerde özellikle propolis ve meşe balında stok sıkıntısı yaşamaya başladık." dedi.

ARI ÜRÜNLERİ BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİYOR

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Fen Fakültesi Biyokimya Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevgi Kolaylı ise bağışıklık sisteminin güçlü tutulması gereken yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde, arı ürünleri tüketilmesinin faydalı olacağını söyledi.

Özellikle, propolis, meşe balı ve polen gibi ürünlerin bağışıklık sistemi üzerindeki etkilerinin yüksek olduğunu vurgulayan Kolaylı, bunun bilimsel çalışmalarda da kanıtlandığını dile getirdi. 

Propolisin çok geniş etki mekanizmalarına sahip olduğunun altını çizen Kolaylı, "Bağışıklık sistemimizin güçlü olması gerektiğine inandığımız bugünlerde kaliteli propolis özütlerinin düzenli ve kontrollü şekilde tüketilmesi faydalı olacaktır. Herhangi bir rahatsızlığı bulunanlar propolisi doktor kontrollünde kullanmalılar." ifadesini kullandı.

AA

Bu haber 375 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter