26 Mayıs 2020 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
‘Maske’ cephesinin kahramanı!
O 24 gündür dikiyor…
Lüleburgaz # 10 Nisan 2020 Cuma 07:38

Lüleburgaz’da salgın günlerinde evde izole bir hayat süren Seçil Çolak, 14 yaşından beri kullanmayı bildiği dikiş makinesiyle bugünlerde günde 300-350 adet maske dikiyor. Kadınlara çağrıda bulunan Çolak; “Bir vatandaş olarak insanlar için ne yapabilirim diye düşündüm. Her şeyi devletten beklemememiz gerekiyor” dedi.

Çınar TÜRKMEN

Koronavirüs’ten korunmada hayati öneme sahip maskelerin Lüleburgaz’da da kadınlar tarafından dikilerek vatandaşlara dağıtılması amacıyla Lüleburgaz Belediyesi’ne ulaşarak evinde maske üretmek istediğini söyleyen Seçil Çolak, görünmeyen düşmana karşı olan savaşta dayanışmanın fitilini ateşleyen isim oldu.

17 Mart’tan bu yana evde izole bir hayat süren ve bu zamanı maske dikerek değerlendiren Seçil Çolak, günde 300-350 adet maske dikerek belirli zamanlarda Lüleburgaz Belediyesi’ne teslim ediyor.

Bu süreçte ‘insanlar için ne yapabilirim?’ sorusunu kendisine sorduğunu belirten Çolak; “1 hafta önce Lüleburgaz Belediyesi’ne sosyal medyadan bir çağrıda bulundum. Türkiye’nin yaşadığı bu zor süreçte bir vatandaş olarak insanlar için ne yapabilirim diye düşündüm. Lüleburgaz Belediyesi’nden evde dikiş makinemle dikmek için maske malzemesi istedim. Belediye başkanımız da bu çağrıma yanıt verdi. Böylece belediye yetkilileri aracılığıyla maske malzemeleri temin edilerek evime yollandı” dedi.

24 GÜNDÜR İZOLE!

Türkiye’de salgının ilk görüldüğü günden 1 hafta sonra, 17 Mart’ta eve kapanarak izole bir yaşantı süren Çolak, 68 yaşındaki kronik akciğer rahatsızlığı bulunan annesi ve 69 yaşındaki babasıyla birlikte kendilerini karantinaya aldıklarını söyledi.

Çolak; “Risk taşıdıkları için, onları korumak için ben de dışarı çıkmıyorum. İhtiyaçlarımı internet üzerinden karşılıyorum. Gelen kolileri dezenfekte ederek eve alıyorum. Bu süre zarfında evde boş vakitlerimde insanlara belediyenin dağıtması için maskeler üretiyorum. Yaklaşık olarak günde 300-350 adet kadar dikebiliyorum. İzole bir ortamda üretiyorum. Büyük bir seferberlik dönemi yaşıyoruz. Kendi kendimize seferberlik ettiğimiz bir dönemdeyiz. Her şeyi devletten beklemememiz gerekiyor. Biz Kurtuluş Savaşı’nda cepheye mermi taşıyan nenelerin torunlarıyız. Biz savaşlarda el ele verip düşmana karşı birlik olan bir milletiz. Bu da bir savaş. Bunda top yok, tüfek yok. Gözle göremediğimiz küçücük bir virüs düşmanımız ve bu düşman her yerde olabilir. O yüzden evde kalmamız gerekiyor” diye konuştu.

“ÖNCE YARDIMLAŞMADA BİRLEŞEBİLİRİZ”

Evde kalanlara, özellikle de kadınlara seslenen Çolak;  “Sadece kendimiz için değil, devlet için, yardıma ihtiyacı olanlar için evde kalmalıyız. Evde kalırken de birlik beraberliği, bütünlüğü düşünerek adımlar atabiliriz. 14 yaşımdan beri dikiş dikmeyi bildiğim için makinemle böyle bir sosyal sorumluluk çalışması içerisine girdim. Siz dikiş dikemiyor olabilirsiniz, fırınınızda pişirdiğiniz ekmeği komşunuzla paylaşabilirsiniz. Ne kadar yardımlaşırsak bu virüsü o ölçüde yenebiliriz. Bu savaşta bizler önce yardımlaşmada birleşebiliriz. Ama önce lütfen evde kalın” ifadelerini kullandı.

Bu haber 4505 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter