26 Mayıs 2020 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Kaynarca’nın ‘baraj isyanı’ mecliste!
CHP Kırklareli Milletvekili Turabi Kayan, Çayırdere Sulama Barajı’nın Kaynarca Beldesi’ne devredilmesi gerekirken Pınarhisar Belediyesi’ne devredilmesi yönünde alınan kararı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e yazılı önergeyle sordu. Kayan, “DSİ’nin asli görevi çiftçiye, vatandaşa hizmet etmek mi yoksa siyasi odakların çıkar sağlamasına yardımcı olmak mıdır?” diye konuştu.
Lüleburgaz # 10 Nisan 2020 Cuma 07:34

Tansu Edip GÖKBUDAK

Pınarhisar Belediyesi sınırları içinde, Kaynarca Beldesi’nin kuzeyinde yer alan Çayırdere Sulama Barajı’ndan faydalanılması konusunun Pınarhisar Belediyesi’ne devredilmesi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşındı.

Barajdan Pınarhisar Belediyesi yerine Kaynarca Beldesi’nin faydalanması gerektiğini savunan CHP Kırklareli Milletvekili Kayan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e konuyla ilgili sorular yöneltti.

“DSİ EKSİKLERİ TAMAMLAMADI”

Söz konusu barajdan faydalanabilmek için DSİ’nin sulama kooperatifi kurulmasını istediğini ve Kaynarca Beldesi ve yakın köylerinden oluşan bir yönetimin kurulduğunu söyleyen Kayan, “Ancak DSİ eksikleri tamamlamadığı için bu devir tamamlanamadı” dedi.

“30 BİNİN 25 BİNİ KAYNARCA’DA”

Barajın toplam sulama kapasitesinin 30 bin dönüm arazi olduğunu hatırlatan Kayan, “bunun 25 bin dönümü Kaynarca Beldesi sınırları içindeki tarlalardır. DSİ Edirne Bölge Müdürlüğü Kaynarca Beldesi’ndeki bu konu ile ilgili yetkililere haber vermeden barajı AKP’li Pınarhisar Belediyesi’ne devretmek için karar almış, Pınarhisar Belediyesi de konu için meclisini olağanüstü toplantıya çağırmıştır” ifadelerini kullandı.

CEVAPLANMASI İSTENEN ÜÇ SORU

Kayan, bu açıklamaları doğrultusunda yetkilileri şu soruları yöneltti; “Bu bağlamda;

DSİ Edirne Bölge Müdürlüğü’nün bu ısrarının altındaki gerekçeler nelerdir? DSİ’nin asli görevi; çiftçiye-vatandaşa hizmet etmek mi, yoksa siyasi odakların çıkar sağlamasına yardımcı olmak mıdır? DSİ olarak; böyle bir karar almanızın gerekçelerini, kamuoyu ile en kısa zamanda paylaşmayı düşünüyor musunuz?”

 

Bu haber 1172 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter