27 Mayıs 2020 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Kim yardım edecek?
“Tek ihtiyaçları temizlik”
Lüleburgaz # 08 Nisan 2020 Çarşamba 07:33

Güneş Mahallesi’ndeki evinde biri engelli 2 çocuğuyla yatağa ve solunum cihazına bağlı halde yaşayan Nurten Boz’un, evinde badana ve tadilat yapılarak daha hijyenik bir ortama kavuşması için kısa süreliğine başka bir yerde bakılmasını talep eden komşuları yetkililere çağrıda bulundu. Boz’un en azından 2 gün bir yerde bakılması halinde evin tepeden tırnağa temizleneceğini belirten komşuları; “Hiçbir ihtiyaçları yok, sadece temizliğe ihtiyaçları var” dedi.

Çınar TÜRKMEN

Lüleburgaz Güneş Mahallesi’ndeki evinde biri engelli 2 çocuğuyla yatağa ve solunum cihazına bağımlı halde yaşayan 70 yaşındaki Nurten Boz’un, geçici bir süreliğine başka bir yere alınıp evinin badana yapılması için komşularınca çağrı yapıldı.

Komşuları, Lüleburgaz Belediyesi’nin 3 gün önce temizlik yapmak ve dezenfekte etmek amacıyla eve ekip gönderdiğini belirtti.

Evin dip köşe temizlenerek gereksiz eşyaların atıldığını belirten komşuları, Nurten Boz’un yatağa bağımlı ve solunum cihazına bağlı olması nedeniyle evin dışında bir yere taşınamadığı için evde badana ve tadilat yapılamadığını belirtti.

Boz’un geçici bir süre evin dışında bir yerde bakılması halinde Lüleburgaz Belediyesi’nce evde badana ve dip köşe temizlik yapılacağı öğrenildi.

“SADECE TEMİZLİĞE İHTİYAÇLARI VAR”

Nurten Boz’un uzun süredir KOAH, kemik erimesi ve şeker rahatsızlığı bulunduğunu söyleyen komşuları bugünlerde en önemli konunun hijyen olduğunu ancak şu ana kadar evde hijyenin tam anlamıyla sağlanamadığını söyledi.

Boz’un komşularından Hasan Akyıldız, eşi ve kendisinin koronavirüs salgını öncesinde uzun süredir Nurten Boz’un bakımını yaptıklarını, ancak 65 yaşın üstünde olduklarından dolayı bir süredir komşularına bakmaya gidemediklerini söyledi.

Boz’un yıllardır 2 çocuğuyla bu evde yaşadığını anlatan Akyıldız; “1,5-2 aydır solunum makinesine bağlı duruyor. Hastaneden eve getirdiler ama evde bakımsız, altını temizleyen, temizlik yapan yok. Sağ olsun bazı yardımseverler yemekle ilgilendi. Yemek ve para sorunu yok ama temizlik sorunu var. Biz evden çıkabilsek her şeyi yapacağız ama bu dönemde yapamıyoruz. Bunu kim yapar? Bu nasıl yapılacak? İnsanlar da bu zamanda temizlik yapmaya çekiniyorlar. Hiçbir ihtiyaçları yok, sadece temizliğe ihtiyaçları var. Bunun olabilmesi için de kadının geçici bir yere taşınması gerekiyor” dedi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber 6866 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter