27 Mayıs 2020 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Belediyede sendika kıyımı mı?
Aybaş: “Kendi yaptıklarıyla çelişiyorlar” Belediyeden açıklama geldi…
Lüleburgaz # 08 Nisan 2020 Çarşamba 07:30

Lüleburgaz Belediyesi Personel Hizmetleri Anonim Şirketi’nde çalışan güvenlik görevlisi Tülay Aybaş, devriye atmadığı, bir ay içinde 3 gün işe gelmeme ve nöbet tutmama gibi gerekçelerle tazminatsız olarak işten atıldı. Aybaş, haksız yere işten atıldığını öne sürerek, “Lüleburgaz Belediyesi salgın günlerinde beni açlığa mahkum etti” dedi. Belediye yetkilileri de konu hakkında açıklama yaptı.

Tansu Edip GÖKBUDAK

Türkiye’de koronavirüs salgını nedeniyle çok sayıda sendika ve siyasi parti işverenlere “İşten çıkarma yapmayın” uyarısında bulunurken, Lüleburgaz Belediyesi’nde uzun yıllar özel güvenlik görevlisi olarak çalışan Tülay Aybaş’ın sözleşmesi tazminatsız olarak tek taraflı olarak feshedildi.

Aybaş, kendisinin haksız bir şekilde işten çıkarıldığını söyleyerek hakkını hukuki olarak arayacağını belirtirken, Lüleburgaz Belediyesi de kararlarının hukuka uygun olduğunu belirterek, Aybaş’ın disiplin bozucu davranış içinde olduğunu söyledi.

 “ELİMDE BELGELER VAR”

Lüleburgaz Belediyesi tarafından 2, 3 ve 18 Mart tarihlerinde işyerine gitmediği iddiasıyla tazminatsız olarak işten atıldığını söyleyen Aybaş, bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını söyledi. 

Elinde işe gittiğine dair belgelerin olduğunu söyleyen Aybaş; “Ben o tarihlerde Lüleburgaz Yıldızları Sanat Akademisi ile Ayvalı’daki ayaklı su deposunda 08.00 ile 16.00 saatleri arasında nöbetteydim. Nöbete gittiğime dair nöbet defterinde, imza sirkülerinde imzalarım var. Elimde buna ilişkin belgeler var” dedi.

“HAK SAVUNUCUSU OLDUĞUM İÇİN…”

Aynı zamanda DİSK Güvenlik Sen’in işyeri temsilcisi olduğunu hatırlatan Aybaş, sendika temsilcisi olduğu için işten çıkarıldığını öne sürdü.

Aybaş, “Ayrıca DİSK Güvenlik Sen işyeri temsilcisi olduğum için ve 95 güvenlik personelinin hak savunucusu olduğum için nöbet noktalarında yaşanan sıkıntıların aşılmasını istediğim için Lüleburgaz Belediyesi’yle anlaşamadığımız için işten çıkarıldığımı biliyorum” diye konuştu.

“BENDEN SAVUNMA İSTENMEDİ”

Aybaş, Lüleburgaz Belediyesi’nin kendisi hakkında tutanak tuttuğu iddiasına ilişkin ise; “İşe gelmediklerini iddia ettikleri tarihlerde tutanaklar tutulduğu iddia ediliyor. Bana hiçbir tutanak tebliğ edilmedi. Benden imza alınmadı. Benden hiç kimse bu konuda savunma istemedi. Asıl hedef benim işyeri savunucusu olup doğruları söylememden ibarettir” dedi.

KILIÇDAROĞLU’NUN SÖZÜYLE YÜKLENDİ

Evde sadece kendisinin çalıştığını ve bakması gereken kızı ve annesi olduğunu söyleyen Aybaş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun koronavirüs salgını günlerinde işten çıkarmalarla ilgili söylediği sözleri hatırlattı.

Aybaş, “Başka hiçbir gelirim yok. Lüleburgaz Belediyesi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun günlerdir dünyayı kasıp kavuran salgından dolayı hiçbir işçiyi işten atmayın diye yasaklamasına rağmen, kendi belediyesinin bunu yapmış olmasını kınıyorum. Böyle bir salgında bunun olmaması gerekirdi. Özellikle biz CHP’lilerin belediyesinde bu olmamalıydı. Kendi çıkardıkları yasaklara kendileri uymuyor. Kendi yaptıklarıyla çelişiyorlar” ifadelerini kullandı.

“BENİ AÇLIĞA MAHKUM ETTİLER”

İşten çıkarılmasının kabul edilir bir durum olmadığını savunan Aybaş, koronavirüs salgınının her geçen gün arttığı bugünlerde iş bulmasının zor olduğunu söyledi. Aybaş, “ Bu kabul edilir bir şey değil. Ben hakkımı, hukuk mücadelemi sonuna kadar vereceğim. Çünkü 10 yıllık bir emeğim var. Böyle bir salgın döneminde ben kirada oturuyorum. Kiramı kim karşılayacak, faturalarımı kim ödeyecek. Tazminat alamıyorum. Hatta 10 ay boyunca almam gereken işsizlik maaşını bile almamı önlemiş bulunuyorlar bana gönderdikleri yazıdaki maddede. O yüzden Lüleburgaz Belediyesi dünyada salgının olduğu böyle bir günde beni açlığa mahkum etmiştir” dedi.

Öte yandan Aybaş, KHK ile kadroya geçtiğini belirterek, işten ancak yüz kızartıcı suç işlediği takdirde çıkarılabileceğini söyledi.

BELEDİYE: “DİSİPLİN BOZUCU DAVRANIŞ İÇİNDEDİR”

Öte yandan Lüleburgaz Belediyesi yetkilileri de Aybaş’ın iddialarının gerçeği yansıtmadığını öne sürdü. Lüleburgaz Belediyesi’nden alınan açıklamada şu ifadeler yer aldı; “Kendi iş disiplinini bozucu davranışlar içerisindedir. Sürekli uyarılmasına rağmen, defalarca kendisinden savunma istenmesine rağmen savunma vermekten imtina etmiştir. İş Kanunu’na aykırı hareketlere devam etmiştir. Uyarılara uymamıştır. Bu nedenle Lüleburgaz Belediyesi olarak İş Kanunu’nun ilgili maddelerine göre Tülay Aybaş’ın iş akdini sona erdirdik. Yapılan iş tamamıyla kanunlar çerçevesinde yapılmıştır. Kendisi uzun süredir izleniyordu. Sürekli uyarılıyordu. Bu süreç Temmuz ve Ağustos’ta başlamış bir süreçtir. Biz Tülay Aybaş’ın düzelmesi için kendisine fırsat verdik. Ancak sonunda gerekeni yapmak zorunda kaldık. İş kanununun ilgili maddelerine baktığımızda 3 gün işe gelmemek, amirlerinin söylediklerini yerine getirmemek tazminatsız olarak iş akdinin sona erdirilmesi kararına bağlanır”

Bu haber 4610 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter