27 Mayıs 2020 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
İşte karantinadaki Kurudere!
Pınarhisar’a bağlı Kurudere köyü, önceki gün Kırklareli Valiliği kararıyla karantina altına alındı. Köye tüm giriş ve çıkışlar kapatılırken, Görünüm Gazetesi olay yerindeydi. Köyden sadece tarımsal üretim amaçlı olarak tarlalarına giden köylüler özel izinle çıkabiliyor.
Lüleburgaz # 08 Nisan 2020 Çarşamba 07:28

Tansu Edip GÖKBUDAK

Koronavirüs tedbirleri kapsamında Trakya’da karantina altına alınan ilk köy  Pınarhisar’ın Kurudere köyü oldu

Kurudere köyünde yaşayan 2 kişinin yapılan testlerinin pozitif çıkması sonrası, diğer köy sakinleri ile temasta bulunmaları nedeniyle bütün köy karantina altına alındı.

SADECE TARIM VE SAĞLIK AMAÇLI ÇIKIŞ

Önceki akşam itibariyle jandarma ekiplerinin köy sakinlerine karantina kararını tebliğ etmesinin ardından köyün tüm giriş ve çıkışları kapatılırken, vatandaşların sadece acil sağlık ihtiyaçları ve tarımsal üretim gerekçeleriyle çıkışına izin veriliyor.

Köyün yakınındaki tarlalarında tarımsal üretim yapan çiftçilerin de bu durumu kanıtlayan belgesi ve muhtarlıktan aldığı izinle çıkışına izin veriliyor.

Çiftçiler tarım faaliyetinin sona ermesinin ardından başka bir yere gitmeden köyüne geri dönüyor.

BELEDİYEDEN DEZENFEKTE

Öte yandan kararın ardından dün sabah köye giden Pınarhisar Belediyesi’ne bağlı ekiplerin köyde dezenfeksiyon işlemleri yaptığı öğrenildi.

Tüm bunların dışında belediye ekiplerini köy sakinlerine maske ve eldiven dağıtımı gerçekleştirdiği edinilen bilgiler arasında yer aldı.

14 GÜN SÜRECEK

Kırklareli Valiliği’nden yapılan açıklamada köyün 14 gün süreyle karantina altında tutulacağı belirtildi. 14 günün sonunda İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun yapacağı değerlendirme sonucunda karantinanın uzatılıp uzatılmamasına karar verilecek.

Karantina bölgesinde bulunan vatandaşların köy dışından olan ihtiyaçları ise Vefa Sosyal Destek Grubu görevlileri aracılığıyla sağlanacak.

 

Bu haber 3432 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter