31 Mayıs 2020 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Solunum Yoğun Bakım Ünitesi açıldı
Yatak sayısı 117'ye çıktı…
Edirne # 02 Nisan 2020 Perşembe 07:36

Trakya Üniversitesi Hastanesinde 20 yataklı yeni Solunum Yoğun Bakım Ünitesi hizmete başladı.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, yeni yoğun bakım ünitesinde hasta kabulüne başlandı.

Yeni Solunum Yoğun Bakım Ünitesi ve kısa süre önce hizmete giren 10 yataklı yeni Dahili Yoğun Bakım Ünitesi ile birlikte, 12’si negatif basınçla izole bir şekilde hazırlanan toplam 30 yeni yoğun bakım yatağı, ventilatör, monitör gibi teknolojik donanımlarla birlikte hizmete sunuldu.

Yeni yoğun bakım ünitelerinin hizmete girmesi nedeniyle Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine  ziyaret gerçekleştiren Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Hastane Başhekimi Prof. Dr. Abdullah Taş ve Yoğun Bakım Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Volkan İnal’dan bilgi aldı.

“FARKLI SENARYOLARA KARŞI ÖNLEMLERİMİZİ ALMIŞ DURUMDAYIZ”

Planlamanın 3 yıl önce yapılmasına rağmen zor zamanlara denk gelmesinin de sağlık hizmetleri açısından önemli olduğunu ifade eden Rektör Tabakoğlu, şu değerlendirmede bulundu: 

"30 yataklı yetişkin ve 20 yataklı çocuk yoğun bakım ünitelerinin planlamasını 3 yıl önce yapmıştık. Tüm bu çalışmaları hayata geçirirken, bu zor günlere hazırlandığımızın farkında değilmişiz. Bugün, canla başla çalışarak tamamladığımız yeni yoğun bakım ünitelerimizi hizmete açmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Yeni yoğun bakım yataklarımızın, Covid-19 salgınının giderek arttığı bu döneme denk gelmesi anlamlı ve sevindirici bir gelişme. Yeni yoğun bakım ünitelerimizle yatak sayımızı artırdığımız gibi ünitelerimizi, her ihtiyaca cevap verecek şekilde, son teknolojiyle donattık. Umarız kimse hastalanmaz, umarız yoğun bakım ünitelerimiz boş kalır ama şunu ifade etmek isterim ki Trakya Üniversitesi Hastanesi olarak, farklı senaryolara karşı hazırlıklarımızı tamamlamış, önlemlerimizi almış durumdayız."

"TÜRKİYE YOĞUN BAKIM YATAĞI KAPASİTESİYLE İYİ BİR YERDE"

Türkiye’nin kişi başına düşen yoğun bakım kapasitesinde dünyada ilk sıralarda yer aldığına dikkati çeken Tabakoğlu, Trakya Üniversitesi Hastanesinin de mevcut yatak sayısı ile bu tabloda önemli bir yere sahip olduğunu belirtti.

Trakya Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Abdullah Taş da yoğun bakım yatak sayılarının 117'ye ulaştığını ifade etti.

AA

Bu haber 3003 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter