08 Nisan 2020 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Bakkal ve büfeler için durum ne?
Lüleburgaz # 26 Mart 2020 Perşembe 07:46

Ganyan ve iddaa bayileri ne olacak?

Ekmek çeşitleri 3 şekilde satılabilecek!

Haber Merkezi

Kırklareli Valiliği, Coronavirüs (Covid-19) salgını tedbirleri kapsamında Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun aldığı yeni kararları duyurdu.

Buna göre, koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında at yarışları da durdurulmuş olmasına rağmen, ganyan bayii ve iddaa bayilerinin beraber yürütüldüğü ganyan bayileri olarak tabir edilen bazı mekânların hala açık olduğu ve yurtdışındaki at yarışları üzerinden bahis oynatıldığının görüldüğü belirtildi.

Buralarda vatandaşların toplanmasına sebep olunduğu anlaşıldığından, halk sağlığını korumak için bu mekânların faaliyetlerinin geçici olarak durdurulmasına karar verildiği bildirildi.

DÖVME SALONLARI

Öte yandan Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun aldığı diğer kararlar da şu şekilde oldu;

İnsanların birbiriyle çok yakın mesafede çalışıldığı dövme salonu vb. işyerlerinin geçici süreliğine faaliyetlerinin durdurulmasına,

Aynı kişinin sürekli başkaları ile temas ettiği; kargo, mektup dağıtımı, kasiyer, kurye, tahsildar gibi görevlilerin müşterileri ile ile temas ederken iş ve işlemlerini muhakkak koruyucu eldiven ve maske takarak yapmasının sağlanmasına,

Akaryakıt istasyonlarındaki satış yerlerinin kısıtlama kapsamı dışında bırakılmasına, Bakkal ve büfelerin, marketlere ilişkin alınan karar kapsamı dışında bırakılmasına, Servis araçlarının, karar kapsamı dışında bırakılmasına,

23.03.2020 tarihli ve 08 sayılı İl Hıfzısıhha Kurulunun kararının çiftçilere ilişkin ikinci maddesinin iptal edilmesine karar verildi.

EKMEK SATIŞI 3 ŞEKİLDE YAPILABİLECEK

Yine alınan tedbirler kapsamında piyasaya arz edilen, ekmek ve ekmek çeşitlerinin satışında, ürünleri tüketicinin doğrudan alması engellenecek.

Ekmek, ekmek çeşitleri ve diğer ekmek çeşitleri 3 şekilde satışa sunulabilecek.

Bu çerçevede, ekmek ve ekmek çeşitleri hazır ambalajlı olarak, ambalaj malzemesi içerisinde gıda ile temasa uygun kâğıt esaslı veya plastik esaslı bir ambalaj malzemesine konularak satışa sunulabilecek. Ambalaj malzemelerinin ağız kısmının, ürünün rutubetini bırakabilmesi amacıyla açık bırakılmasında sakınca bulunmuyor.

Ambalaj malzemesine konulmamış ürünler ise sadece, bulaşmayı ve tüketicinin ulaşmasını engelleyecek şekilde hijyen tedbirlerinin alınmış olduğu dolap ve tezgahlarda bulundurulabilecek ve tüketici talebi üzerine işletme görevlileri tarafından uygun bir ambalaj malzemesine konularak tüketiciye arz edilebilecek.

Ayrıca pazar, manav gibi yerlerde, sokaklarda, seyyar araçlarda da ambalajlı veya ambalajsız olan ekmek ve ekmek çeşitlerinin satışı yapılamayacak.

 

Bu haber 1546 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter