08 Nisan 2020 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Yaşlılar evde zor tutuluyor!
“Polisi ararım” tehdidi…
Lüleburgaz # 26 Mart 2020 Perşembe 07:42

İçişleri Bakanlığı’nın genelgesiyle 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı bulunanlara yönelik sokağa çıkma yasağının gelmesinin  ardından evde kalmak istemeyen yaşlıların yakınları tarafından polis ya da jandarmayı aramakla tehdit edilerek engellendiği ortaya çıktı. Alınan bilgiye göre çok sayıda ihbarın dışarı çıkmak isteyen yaşlıları engellemek adına yapıldığı ve güvenlik güçlerinin olay yerine geldiğinde şikayetten vazgeçildiği öğrenildi.

Tansu Edip GÖKBUDAK

İçişleri Bakanlığı’nın gelen tepkiler üzerine yüksek risk grubundaki 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlara yönelik kısıtlamasının ardından çok sayıda yaşlı vatandaş evinde kaldı. Bazı vatandaşların kurallara uymamakta direndiği görülürken, genel itibariyle kuralın işlediği gözlemlendi. Öte yandan yaşlıların temel ihtiyaçlarının karşılanması için de “Vefa Sosyal Destek Grupları” oluşturuldu. Ancak tüm bu olumlu gelişmelere karşın yaşlıların ısrarla sokağa çıkmak istemesi nedeniyle ev kavgalarının arttığı öğrenildi.

“POLİSİ ARARIM”

Görünüm Gazetesi’nin güvenlik kaynaklarından aldığı bilgiye göre, son günlerde evden dışarı çıkmak isteyen yaşlılara yönelik ihbarlarda artış olduğu belirtildi. Bu durum karşısında evlerinden dışarı çıkmak isteyen yaşlıları en çok birinci derece yakınlarının şikayet ettiği öğrenildi. Tüm uyarılarına rağmen büyüklerinin dışarı çıkmak istemesi durumunda, aile bireyleri tarafından polis ya da jandarma ekiplerine ihbarda bulunulduğu öğrenildi. Yine aile bireylerinin genel itibariyle güvenlik güçleri söz konusu adrese geldiğinde şikayetlerinden vazgeçtiği belirtildi.

YAŞLILARA SAYGISIZLIK ETMEYİN

Öte yandan yetkililer, sokağa çıkmak isteyen yaşlılara karşı hiçbir şekilde eziyet ya da saygısızlık edilmemesi gerektiğini belirtti.

 Yetkililer son günlerde sosyal medyada paylaşım uğruna artan yaşlılara saygısızlık görüntülerinin yürek burkucu olduğunu belirterek, yaşlıların tatlı dille ikna edilerek evlerinde kalmaya ikna edilmesi gerektiğini açıkladı.

 

 

Bu haber 660 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter