08 Nisan 2020 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
 “10 yılda 28 bin 193 maden izni verilmiş ”
Lüleburgaz # 26 Mart 2020 Perşembe 07:37

Metin KARAKUŞ

Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclis Başkanı Göksal Çidem, yaptığı yazılı açıklamada, “Orman Bakanlığı’nca TBMM’de verilen soru önergesine verilen cevaptan öğreniyoruz ki, son on yılda 28 bin 193 maden izni verilmiş” dedi.

Ormanlarda her geçen gün tahribatın daha çok arttığına dikkat çeken Çidem; Geçtiğimiz hafta “Dünya Ormancılık ve Su Günü’ydü. Ancak bu günlerde ormanların sesi, suların rengi değişti. Bunların sonucunda yetmezmiş gibi sosyal yaşam da değişti.  COVİD 19 salgını nedeniyle “Evde kal” çağrısına uyarak birçok insan gibi evdeyiz. Ormanların sesinin değişmesinin nedeni tahribat her türlü çoğaldı. Orman alanları daraldı. Hem de inanılmaz bir biçimde daraldı. Daralma tüm hızıyla devam ediyor. Daralma devam ettikçe yaban hayatı da sığınacak yer arıyor” ifadelerini kullandı.

Çidem, Orman Bakanlığınca TBMM’ye verilen soru önergesine verilen cevaptan son 10 yılda 28bin 193 maden izni verildiğini öğrendiklerini belirterek; “Sadece madencilik değil, ahşap sektörünün talebi doğrultusunda 2020 sonunda 2,5 kat artmış olacak. Bu artış ormanların yok olmasını hızlandıracak. Ahşap sektörünün ucuz hammadde gereksinimi orman ekosistemlerimize zarar verecek. Ormanları varlık değil, kaynak olarak görmeye devam edersek bu sayı daha da artacak. Dünyanın birçok yerinde ormanlardan “dikkat hayvan çıkar” tabelası var iken, bizim ormanlarımızda da “Dikkat kamyon çıkar “ tabelası var. Bizim ormanlarımızdan da “dikkat hayvan çıkar” tabelasını gördüğümüzde doğal ve sosyal yaşam da dengeye gelecektir” dedi.

 

 

Bu haber 449 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter