03 Mart 2021 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Kano köpek ve bisikletle dünya turu!
6 ayda Lüleburgaz’a ulaştı…
Lüleburgaz # 02 Mart 2020 Pazartesi 07:28

İsveç’in küçük bir köyünden bisikleti, kanosu ve köpeği Bounty ile yola çıkan Lina Halebratt’ın durağı Lüleburgaz oldu. Lüleburgaz Bisiklet Akademisi’nde bir gece konaklayan İsveçli gezgin; “Türk insanı çok kibar ve yardımsever. Ayrıca yemekleri çok iyi. Burada en sevdiğim yemek dolma oldu” dedi.  

Tansu Edip GÖKBUDAK

İsveç’in başkenti Stokholm’e 600 kilometre uzaklıktaki bir köyde yaşayan Lina Halebratt, çok merak ettiği İstanbul’a doğru macera dolu yolculuğa başladı. Köpeği Bounty ve kanosunu da yanına alan Halebratt, ilk olarak İsveç’in dağlarını kayak yaparak aştı.

Kopenhag üzerinden Avrupa ana karasına kanoyla geçen Halebratt, yaklaşık 6 ayda Lüleburgaz’a ulaşmayı başardı. Lüleburgaz Bisiklet Akademisi’nde bir gün dinlenen ve tesislere hayran kalan Halebratt, bir sonraki durağı İstanbul’a doğru yola koyuldu.

İstanbul’a vardığında, Marmara’dan denize açılarak İsveç’e kanoyla dönmeyi planlayan Halebratt, Türkiye izlenimlerini Görünüm Gazetesi’ne açıkladı.

“İNSANLARLA TANIŞMAYI SEVİYORUM”

Seyahat etmenin kendisini için tutku olduğunu ve 10 yıldır seyahat ettiğini söyleyen Halebratt, “Yeni ve iyi insanlarla tanışmayı sevdiğim için seyahat etmeye başladım. İsveç’in başkenti Stokholm’e 600 kilometre uzaklıkta bulunan küçük bir köyden yola çıktım” dedi.

“KANO İLE DÖNECEĞİM”

Yola çıkış rotasının karayoluyla bitmediğini ancak karayolu rotasının son durağının İstanbul olduğunu kaydeden Halebratt, İstanbul’a vardığında yoluna denizden devam edeceğini söyledi. Halebratt, “Bisikletle izlediğim rota İstanbul’da sona erecek. İstanbul’a vardığımda bisikletimi satıp kano ile İsveç’e döneceğim. Marmara Denizi üzerinden Akdeniz’e çıkacağım. Ardından Yunanistan’ın güneyinden devam edip Adriyatik kıyılarını izleyeceğim. Sırasıyla İtalya, Sicilya, Fransa, İspanya, Danimarka sahilleri ve son olarak da İsveç’e ulaşacağım” diye konuştu.

“TÜRK İNSANI MÜKEMMEL”

Türkiye ve Türk insanı hakkında daha önceden hiçbir bilgiye sahip olmadığını söyleyen Halebratt, Türklerin çok yardımsever insanlar olduğunu belirtti. Halebratt, “Türk insanı mükemmel. İnanılmaz misafirperver insanlar. Başkalarını kendi ailesiymiş gibi benimsiyorlar” dedi.

EN SEVDİĞİ YEMEK DOLMA

Vejetaryen olduğunu söyleyen Halebratt, zeytinyağlı Türk yemeklerine hayran kaldığını söyledi. Halebratt, en sevdiği yemeğin ise dolma olduğunu belirterek; “Burada en sevdiğim yemek dolma oldu. Dolma mükemmel sağlıklı ve lezzetli bir yemek. Türklerin yaptığı çaya bayıldım. Yüzlerce bardak çay içebilirim burada. Türkler gerçekten inanılmaz. Herkes çok yardımsever ve kibar. Beni yolda gören herkes bana yardım etmeye çalışıyor” diye konuştu.

“İNTERNET ÜZERİNDEN ULAŞTI”

Lina Halebratt’ı karşılayan Lüleburgaz Bisiklet Akademisi Tesis Sorumlusu Furkan Topçu ise tesis hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Topçu, Lina Halebratt’ın kendilerine internet uygulaması üzerinden ulaştığını söyleyerek, “Misafirlerimiz gelecekleri günleri, saatleri iletiyorlar. Bizler de misafirlerimizi karşılıyoruz. Lina Halebratt da bize bu şekilde ulaştı. Kendisiyle görüştü. Yerli ve yabancı gezginlerimiz burada ücretsiz bir şekilde diledikleri kadar konaklıyorlar. Burada duş, tuvalet, konaklama ve mutfak imkanları var” dedi. 

Bu haber 1379 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter