26 Şubat 2020 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
“Küspe 300 TL oldu kimseden tık yok”
Çevreci ve aktivist Hakan Dedeoğlu 2018’de özelleştirilen Alpullu Şeker Fabrikası’nda çiftçiye verilen pancar küspesinin 30 TL’den 300 TL’ye çıktığını söyledi. Dedeoğlu, “Köylülerimiz küspeyi 30 TL’den alıyordu. Şimdi küspenin fiyatı 300 TL olmuş. Kimsede tık yok. Komedi bir durumdayız” dedi.
Lüleburgaz # 13 Şubat 2020 Perşembe 07:42

Tansu Edip GÖKBUDAK

Hakan Dedeoğlu, özelleştirilen Alpullu Şeker Fabrikası’nda küspe fiyatlarının çok yüksek oranda arttığını söyledi.

Küspe fiyatlarının 10 kat artması sonucu çiftçinin zor durumda kaldığını söyleyen Dedeoğlu, yaşanan duruma tepki gösterdi.

“KOMEDİ BİR DURUMDAYIZ”

Dedeoğlu, AK Parti’nin Alpullu Şeker Fabrikası’nın önemini bilmediğini söyleyerek, “Alpullu Şeker Fabrikası’nın önemini zaten AKP’nin bilmediği gerçeği ne yazık ki bizlerin de anlayamadığımız noktadayız. Küspe 30 TL' iken özelleştirmeyle birlikte 300 TL’ye çıktı. Köylümüz pancar üretiyordu. Yüzde 20’sini ücretsiz alıyordu. Ondan sonra da ne kadar isterse 30 TL’den alıyordu. Şu an küspenin fiyatı 300 TL oldu. Kimsede tık yok. Komedi bir durumdayız. O yüzden neyin seçimi diyorum. Seçim kolay iş. Mesele o koltuğa geldikten sonraki icraatlar. Biz gereğini yapmayacak adamları seçemeyiz. Aksi takdirde AKP gider ama yeni AKP’ler gelir” şeklinde konuştu.

“ONLAR İŞ YAPMASIN DİYE GELDİLER”

Dedeoğlu öte yandan geçtiğimiz günlerde açıklanan kanser rakamlarına da değindi.

Dedeoğlu, Kırklareli’de her 4 kişiden birinin kanser olduğunu söyleyerek, “Tekirdağ milletvekili kanserle ilgili yapılan çalıştayın sonuçlarını TBMM’ye taşıdı. Ama ne yaparsanız yapın kimse dikkate almıyor. Çünkü CHP olarak bizler en başta olmak üzere bunun tepkisini yeteri kadar ortaya koymuyoruz. Karşı zaten belirli. AKP Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz’ın bir şey yapmasını beklemek çok akıllıca değil. Onlar zaten iş yapmasınlar diye geldiler. Ben bizim suskunluğumuzu anlamıyorum” dedi.

SAROS’A DİKKAT ÇEKTİ

Öte yandan Dedeoğlu, Saros Körfezi’nde yapılması planlanan doğalgaz çevrim limanı inşaatına da değindi. Dedeoğlu bu planının Saros’un sonu olduğunu belirterek, “Bu konuda 10 biliminsanı verdikleri karar neticesinde orada limanın olmayacağını 115 sayfalık raporla altını çizdiler. Şu an bir il başkanlığı seçiminden, bir kadın kolları seçiminden daha az önemli konu değil. Saros tüm Trakya’yı bağlayan anlayıştır. Kıyıköy’de 2 milyon ağaç kesildi. Burayı görmezden gelenler Saros’u mu görecek. Minsolmaz mı görecek. Adamın yaptığı iş bu çerçevede işler. Dolayısıyla bizim meseleyi çok net şekilde sokakta, eylemlerle ortaya koymamız gerekiyor” diye konuştu.

 

Bu haber 781 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter