26 Şubat 2020 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Her lokma burs oluyor!
Lüleburgaz Kent Konseyi Meslek Edindirme Çalışma ve İstihdam Grubu, Kapalı Pazaryeri ve Semt Merkezi’nde yapıp sattıkları yiyeceklerin gelirini ilkokul öğrencilerine burs olarak ayırmaya başladı. Grup, Kasım ayından bu yana 2 kız öğrenciye aylık 200 TL burs vermeye başlarken, grubun dönem başkanı Cemile Mil, “Malzemelerden ayırdığımız fondan arta kalan parayı öğrencilerimize burs olarak ayırıyoruz. Lüleburgazlılardan da destek bekliyoruz” dedi. 
Lüleburgaz # 12 Şubat 2020 Çarşamba 07:30

Tansu Edip GÖKBUDAK

Lüleburgaz Kent Konseyi Meslek Edindirme Çalışma ve İstihdam Grubu ihtiyaç sahibi kız öğrencilere destek olmak için örnek bir projeye imza attı.

Kapalı Pazaryerinde Pazartesi ve Perşembe günleri faaliyet gösteren tamamen gönüllü annelerden oluşan grup, kazandıklarını kız öğrencilere burs olarak ayırmaya başladı.

Günlük kazandıkları fonun bir kısmını malzeme alımına ayıran grup, bu sayede Kasım ayından itibaren 2 kız öğrenciye burs vermeye başladı.

“KENTE NASIL FAYDALI OLABİLİRİZ”

Başlattıkları projeyle ilgili Görünüm Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulunan Cemile Mil, “Kente nasıl faydalı olabiliriz diye düşünmeye başladık. Grubumuzun da tabanının eğitim olduğunu düşündük. Hem gerçekten meslek edindirmeyi hem de öğrencilere burs vermeyi düşündük. Kasım ayından itibaren 2 ilkokul öğrencisine burs vermeye başladık. Kişi başı 200 TL burs veriyoruz. Bu ikileri 4, 4’leri 8 yapmayı çok isteriz. Bu da Lüleburgazlıların gelip bize katkı sağlamasıyla olabilir. Biz elimizden geleni yapıyoruz” diye konuştu.

“DAHA FAZLA ÇOCUĞA ULAŞMAK İSTİYORUZ”

Mil, kimseden yardım almadıklarını, tamamen kendi ayakları üzerinde durduklarını söyleyerek, hedeflerinin daha fazla çocuğa ulaşmak olduğunu belirtti. Mil, “İlk önce malzemelerimiz için bir fon ayırıyoruz. Ondan sonra burs için fonumuzu ayırıyoruz. Malzemelerden kalanları da bursa ayırıyoruz. Herkes bu işe gönlünü koydu. Daha da fazla çocuğa ulaşmayı çok istiyoruz. Şimdiki imkanlarımız bu. Ama daha çok olacağına inanıyorum. Kentli olmanın bilinciyle yürüyoruz. Umarım Lüleburgazlılar da bu bilince sahip olup bize destek olurlar. Ne kadar çok kişi gelirse o kadar çok çocuğumuza burs vereceğiz” şeklinde konuştu.

HAFTANIN BİR GÜNÜ ONLAR İÇİN

Projenin kapsamını genişletmeyi planladıklarını kaydeden Mil, pazaryerinde haftanın 2 günü faaliyet gösterdiklerini, bunun yanı sıra ayrıca başka bir gün sadece çocuklara burs parası toplayabilmek için çalışabileceklerini söyledi. Mil, “Grup arkadaşlarımızla kafamızda daha başka projeler de var. Burayı haftanın bir günü burayı sadece burs için açmayı düşünüyoruz. Şu an sadece Pazartesi ve Perşembeleri açabiliyoruz. Bu günlerin dışında da açarsak o günkü kazancın tamamını bursa veririz. Burada olaylar çok farklı. Sadece burası lokma yapıp pişirdiğimiz yerden çıktı. İnsanlar burada ahbap oldu. Burası artık çok hoş bir yer” ifadelerini kullandı.

“POZİTİF AYRIMCILIK YAPIYORUZ”

Bursları sadece kız öğrencilerine vereceklerini belirten Mil, bu konuda pozitif ayrımcılık yaptıklarını söyledi. Kız çocuklarının erkeklerden daha fazla sıkıntı yaşadığını belirten Mil, “Çünkü aileler de seçmek zorunda kaldıklarında ne yazık ki erkek çocuğunu seçiyor. Her şey annede bitiyor. Bir kız demek bir anne demek. Bir anne demek gelecek demek. Anne toplumun ana taşı” diye konuştu.

“ÖĞRENCİ MEZUN OLANA KADAR”

Öğrencilere verdikleri bursların kalıcı olmasını arzu ettiklerini belirten Mil, “Ama asıl amacımız kişi sayısının artmasıdır. Bizler geçiciyiz. Baki olan gruptur. Bizden sonrakiler de buna devam etsin istiyoruz. Bir öğrenci mezun olana kadar buna devam etmek istiyoruz” dedi.

ALAN EL VEREN ELİ GÖRMÜYOR

Mil, burs verirken ince eleyip sık dokuduklarını, burs verdikleri öğrenciyi kesinlikle tanıdıkları kişiler arasından seçmediklerini söyledi. Mil şöyle devam etti; “Öğrencileri nasıl bulacağımızı çok araştırdık. Hiçbirimizin tanıdığı bir öğrenci olmamasına dikkat ettik. Bunun için Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yardım istedik. Müdürlük bize ihtiyaç sahibi çocukların listesini verdi. Biz çocuğumuza burs vermeyi ilkokuldan başlayıp üniversiteye kadar devam etmek istiyoruz. Şu an 2 ilkokul öğrencisine burs veriyoruz. Bir de şöyle bir şey var; Üniversite öğrencisi kredi ya da burslar alabiliyor. Ama küçük çocuklar için bu mümkün olmuyor. Hayalimiz 2 çocuğu üniversiteden mezun etmek. Burs parasını çocuklar için oluşturulan banka hesabına yatırıyoruz. Çocuğu biz görmüyoruz, o da bizi görmüyor. Sadece bursu yattığında hesabından parayı çekiyor. Çocuklarımız üzerlerine açılmış burs hesabından paralarını çekebiliyor.”

Bu haber 1812 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter