28 Şubat 2020 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Vekilden ‘arsenikli su’ iddiası
CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu Kırklareli’nin merkezle birlikte 3 ilçesinin köylerinin sularının arsenikli olduğunu iddia etti. Gündoğdu, “Bugün Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü’nde bile Kırklareli’nin, Babaeski’nin, Lüleburgaz’ın köylerinde kullanılan suların arsenikli olduğu biliniyor. Kırklareli’deki kanser vakaların sebeplerinden birisi budur” dedi.
Lüleburgaz # 11 Şubat 2020 Salı 06:21

Tansu Edip GÖKBUDAK

CHP Lüleburgaz İlçe Başkanlığı’nın “Pazartesi” toplantısında konuşan Gündoğdu, Kırklareli’de her 4 kişiden birinde görülen kanser vakalarıyla ilgili korkunç bir iddiada bulundu. Gündoğdu, Kırklareli’deki kanser vakalarındaki artışın geçmişte yaşanan Çernobil Nükleer Santrali patlamasına dayandırılamayacağını kaydederek, “Bazı zihniyetler üzerinden bu yükü atsın diye o zamandan kalan (Çernobil’i kastediyor) radyasyondan dolayı kanserlerin arttığını söyler” diye konuştu.

“KANSERİN ARAŞTIRILMASINI REDDETTİLER”

Gündoğdu, Kırklareli’deki kanser vakalarının araştırılmasıyla ilgili TBMM’ye 3 defa önerge verdiklerini söyleyerek, “Bizim milletvekili olarak 3 defa verdiğimiz önergeyi reddettiler. Bugün Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü’nde bile Kırklareli, Babaeski ve Lüleburgaz’ın köylerinde kullanılan suların arsenikli olduğu biliniyor. Kırklareli’ndeki kanser sebeplerinden biri budur” dedi.

“ARAŞTIRAMAZLAR”

Gündoğdu, önergeye red veren AK Partili milletvekillerine çok sert sözlerle yüklendi. Gündoğdu, “İş parmak kaldırmaya geldiğinde kaldırırlar ve reddederler. Hadi araştıralım. Araştıramazlar. Dolayısıyla vatandaşlarımız kanser nedeniyle Edirne’ye tedavi olmaya gidip gelir” ifadelerini kullandı.

“BİR TANE RUHSAT VERDİRMEDİK”

Gündoğdu, kanser vakalarının yanı sıra Kırklareli’de çevreyle ilgili çok büyük sorunlar yaşadıklarını söyleyerek, “Kırklareli ve Istrancalarla ilgili ruhsat toplantıları yapılıyor. Fabrikalar sürekli alanlarını genişletmek çabası içindeler. Ancak 2018 yılında çevre dernekleri sayesinde bir tane ruhsat verdirmedik. Ancak yarın, öbür gün o ruhsatların alınmayacağı öngörülemez. Bunun için mücadeleye devam etmeliyiz” dedi.

 

Bu haber 725 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter