26 Şubat 2020 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Bu mekanın farklı müdavimleri var!
Lüleburgaz’da sokak hayvanlarının soğuk havalarda ısınması için kapılarını açan lokantada ilginç görüntüler oluşuyor. 7 yıl önce bir kedi ve bir köpeğin ısınmak için sığındığı mekanda şimdi müşterilerden artan ürünler de sokak hayvanlarıyla paylaşılıyor.
Lüleburgaz # 11 Şubat 2020 Salı 07:20

Çınar TÜRKMEN

Lüleburgaz’da bulunan Bilakis Lokanta adlı işletme, soğuk kış günlerinde sokak hayvanlarının mekanı oldu.

İstanbul Caddesi’nde bulunan restorana sabah saatlerinde personelle birlikte giren sokak hayvanları, işyeri kapanana dek müşterilerin yanında vakit geçiriyor.

İşyeri sahibi Arzu Altunel, yaklaşık 7 yıl önce 1 kedi ve 1 köpeğin soğuk havada restorana sığınmasıyla birlikte diğer kedi ve köpeklerin de işyerini mesken tuttuklarını söyledi.

Her gün yaklaşık 7 köpek ve 3 kedinin soğuktan korunmak için geldiği restoranda müşteriler de bu durumdan memnun olduklarını belirtti.

“KAPILARIMIZI AÇTIK BURAYA SIĞINDILAR”

Restorana sığınan bazı hayvanların bakımlarını da üstlendiklerini söyleyen işyeri sahibi Arzu Altunel; “İlk gelen hayvanlar köpeğimiz ‘Kahraman’ ve kedimiz ‘Çiko’ oldu. Derken dostlarımız bir bir gelmeye başladı, kapılarımızı açtık, buraya sığındılar. Yemeklerini verdik, müşterilerimizden artan bütün ürünler ayrı bir kapta saklanıp gün sonunda dostlarımızla paylaşılır. Yıllar içerisinde bu sayı giderek arttı. Biz de hiç birine gelme demedik. İç dış parazit aşılarını yaptırıyoruz. Kedilerimiz de zaman içinde çoğaldı. İşyerinin arka bölümünde onlara bir kedi evi yaptık. Dışarıdan gelen kediler de orada barınıyorlar. Bazen hasta, yaralı, yavru olan dostlarımız geliyorlar. Onların tedavilerini de yaptırıyoruz.”

MAMAYLA GELEN MÜŞTERİLER VAR

Müşterilerin de bu duruma artık alıştığını söyleyen Altunel; “Olumlu tepkiler aldık, olumsuz tepkiler de oldu. Asla onlardan vazgeçmeyeceğimizi söyledik. Sabah kapılarımızı açtığımız andan itibaren onlar gelirler, biz kapattığımız zaman da personelle birlikte giderler. Süreç içerisinde artık müşterilerimiz de mamalarıyla birlikte buraya gelmeye başladılar. Bu da bizi çok mutlu ediyor. Biz bu dünyada yaşıyorsak onların da yaşam hakları olduğuna inanıyorum. Sadece kafede restoranda değil, her yerde biz onlara, onlar bize alışmalı diye düşünüyorum. Bunun en güzel geri dönüşü o sevgilerini bize verebilmeleri.

MÜŞTERİLER MEMNUN

Müşterilerden Seren Oral restorana ilk geldiklerinde çok sayıda sokak hayvanını görünce  şaşırdıklarını belirterek; “Hayvanlara bu şekilde ev sahipliği yapılması çok güzel. Hava şartları çok soğuk. Biz nasıl üşüyorsak onlar da üşüyor. İlk gördüğümüzde şaşırdık, alışkın değildik hayvanlarla iç içe olmaya. İnsanlar biraz önyargılı davranıyorlar hayvanlara karşı, onlarla aynı ortamda bulunmak bizi mutlu ediyor. Hiç rahatsız etmiyorlar, herkes birbirine uyum saplamış durumda. Böyle yerlerin daha da artması gerektiğine inanıyorum” dedi.

Müşterilerden Mert Erbay; “Çok güzel bir uygulama. Hayvanların burada olması güzel. 1 senedir buraya geliyorum. Yazın da sıcaktan buraya sığınıyorlar” ifadelerini kullandı.

Reyhan Tekbaş ise; “Buraya yaklaşık 7 senedir geliyorum. Hiç rahatsızlık hissetmedim. Onlarla beraber hayatımıza devam ettik. Kendi kedimle buraya geliyorum” diye konuştu.

 

 

Bu haber 1811 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter