26 Şubat 2020 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Belediye bunu yaparsa!
Milletvekilinin önergesinde ortaya çıktı…
Kırklareli # 11 Şubat 2020 Salı 07:18

CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu’nun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na Kırklareli’deki çevre kirliliğine ilişkin verdiği soru önergesi bir gerçeği gözler önüne serdi. Bakanlığın yanıtladığı soru önergesinde Kırklareli’de ismi verilmeyen bir belediyenin hafriyat atıklarını izinsiz olarak uygunsuz yerde depoladığı ve atık sularını arıtmadan alıcı ortama by-pass ederek Ergene nehrini kirlettiği ortaya çıktı. Söz konusu belediyenin hangi Kırklareli’deki hangi belediye olduğu merak konusu oldu.

Tansu Edip GÖKBUDAK

CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na Kırklareli’deki çevre kirliliği yaratan tesisler ve bu tesislere yönelik çalışmalar hakkında yazılı soru önergesi verdi.

Önergede alınan önemler ve çevreyi kirleten sorumlulara karşı nasıl tedbirler alındığını soran Gündoğdu’ya Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum imzalı yanıt geldi.

ATIK SULARI ERGENE’YE BOŞALTMIŞ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum imzalı yanıtta 15 ile 31 Ekim 2019 tarihleri arasında yapılan denetimler kapsamında bir hayvancılık tesisinin atık sularını Ergene nehrine deşarj ettiğinin tespit edildiği belirtildi.

Ancak bakanlık bunun yanı sıra Kırklareli’de bir belediyenin de hafriyat atıklarını izinsiz olarak uygun olmayan yerde depoladığı ve atık sularını da mevzuatta yer alan limitler dahilinde arıtmadan Ergene Nehri’ne deşarj ettiğinin belirlendiğini açıkladı.

Bu açıklamayla birlikte çevre düşmanı belediyenin hangi belediye olduğu merak konusu olurken, söz konusu belediyeye idari yaptırımlar yapıldığı öğrenildi.

3 BİN 935 TESİSE DENETİM

Tüm bunların yanı sıra bakan Kurum, Kırklareli’de 1 Ocak 2015 ile 18 Aralık 2019 tarihleri arasında yapılan denetim sayılarını da paylaştı. Paylaşılan rakamlara göre Kırklareli’de 4 yılda 3 bin 935 tesise denetim yapıldığı ve bu tesislerden çevre mevzuatlarına aykırı hareket eden 146 tesise idari yaptırımların uygulandığı belirtildi.

Bu haber 1304 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter