28 Şubat 2020 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
‘Çehov’ Kırklareli’ye geliyor
İstanbul Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenen ‘Aziz Dostum Çehov’ adlı oyun, Kırklareli seyircisi ile buluşmaya hazırlanıyor.
Kırklareli # 11 Şubat 2020 Salı 06:18

Çınar TÜRKMEN

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı İstanbul Devlet Tiyatrosu, ‘Aziz Dostum Çehov’ adlı oyunla Kırklareli’ye geliyor

2020 yılında turnelerine devam eden İstanbul Devlet Tiyatrosu, bu kapsamda 28 Şubat Cuma günü saat 20:00’de Kırklareli Kültür Merkezi’nde sahne alacak.

Anton Çehov’un yazdığı, Yılmaz Gruda’nın çevirdiği ve Zafer Algöz’ün yönettiği oyunda, Eylem Yıldız, Erdinç Gülener, Deniz Denker, Emre Başer rol alıyor.

2 perdelik oyunun biletleri 6 TL ve 9 TL olarak belirlenirken, biletler İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden temin edilebilecek.

OYUNUN KONUSU

Çehov Rusya'nın kaotik geçiş dönemi yazarlarından olup oyunlarında, yaşanan bu kaosu başarıyla yansıtmaktadır. Sistemlerin ve yönetimlerin değiştiği coğrafyalarda insanın aynı kalması beklenemez ancak bu süreç son derece sancılı ilerler. İnsanlar değişir, dönüşür ama kısa vadede eski-yeni kültürel şokunu benliklerinden silemezler. Anton Çehov da oyunlarında çağını başarıyla yansıtmakta, alt metinler (ayrıntılar) oyun örgüsüne hakim olabilmekte ve oyunun tamamına yayılabilmektedir. 
Bir Evlenme Teklifi evlenme arzusundaki bir kadının takıntılarını ve bir türlü iletişim ortamı bulamadığı eş adayıyla yaşadığı münakaşaları anlatır. 
Tütünün Zararları da baskın bir eş tarafından 33 yıl istemediği bir hayat yaşayan adamı konu eder. Ancak sorun ve meram, ne tütünün zararlarıdır ne de evliliktir. Asıl sorun, insanın bir türlü içinde yüzmekten kurtulamadığı bunalım deryasıdır, bu deryada cankurtarana ulaşma çabasıdır.
Her iki oyunda da ansızın gelişen olaylar, insanın içinde bulunduğu ruh halini yansıtmakta ve geçtiğimiz çağda bile insanların ne denli iletişim sorunu çektiğini ön plana çıkarmaktadır.
Oysa ayrıntılarda gizlidir insan. Bir Evlenme Teklifi'nde Natalya'nın aniden başlayan inadı, Tütünün Zararları'nda ise adamın eşine ve evlilik hayatına olan tepkisi ani ve kaçınılmazdır. Çehov'un kalemindeki tutarlılık, bu iki oyunda da karşımıza çıkmakta ve değişen zaman ve mekanlara rağmen değişmeyen insanı anlatmaktadır. Belki de asıl cankurtaran yazarın (yani yazanın, düşüncenin, aydınlatanın) kendisidir. Kim bilir?
 

Bu haber 575 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter